Papież Franciszek pobłogosławił Ołtarz Adoracji do Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

Uroczystość NMP Częstochowskiej – 26.08.2018

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 27 sierpnia w poniedziałek: Wspomnienie św. Moniki;
 • 28 sierpnia we wtorek: Wspomnienie św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła;
 • 29 sierpnia w środę: Wspomnienie Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.

Read more

Papież Franciszek 29 sierpnia pobłogosławi ołtarz, który stanie w kaplicy adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój

Papież Franciszek 29 sierpnia pobłogosławi ołtarz, który stanie w kaplicy adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – poinformowała w komunikacie przesłanym we wtorek PAP parafia w Niepokalanowie.

Jak czytamy w komunikacie, we wrześniu w Niepokalanowie zostanie otwarte jedno z dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój. Powstają one na wszystkich kontynentach pod nazwą “12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju”. Centra takie istnieją w Betlejem w Izraelu, Oziornoje w Kazachstanie, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Jamusukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyangu w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódma Gwiazda powstaje w Dagupanie na Filipinach. Niepokalanów jest ósmą.

Sercem obiektu będzie Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W jej centrum stanie naturalnej wielkości figura Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Pod rozchylonymi szatami Matki Bożej znajdzie się 20-centymetrowa podświetlona hostia. Postać Maryi, jak również otaczający ją wieniec lilii, zostaną pokryte srebrem. Reszta ołtarza zostanie wykonana z kryształu. Kształtem nawiąże do Cudownego Medalika Niepokalanej, propagowanego przez św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak inne ołtarze Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, ten również powstanie w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Wykonali oni m.in. bursztynową sukienkę dla Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii w Niepokalanowie, franciszkanin o. Andrzej Sąsiadek, impulsem do tego, by kolejne Światowe Centrum Modlitwy o Pokój powstało w Niepokalanowie, stało się odnalezienie w klasztornym archiwum listu św. Maksymiliana Kolbego z 1934 r. Założyciel Niepokalanowa pisał w nim, że pragnie, by powstała tu kaplica adoracji, której centralnym punktem będzie “figura Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami, monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu”.

Według autorów komunikatu 29 sierpnia podczas audiencji generalnej w Watykanie ołtarz Światowego Centrum Modlitwy o Pokój pobłogosławi papież Franciszek. Inauguracja niepokalanowskiego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój odbędzie się 1 września o godz. 12.00. Mszy św. inauguruacyjnej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po mszy nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie zostanie ona otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.

Jak informują organizatorzy, trwają zapisy na uroczystość inauguracji. Chętni mogą otrzymać bezpłatne bilety, rejestrując się na stronie internetowej https://kaplica.niepokalanow.pl w zakładce “uroczystość inauguracji”..

Dzieło stworzenia dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój rozpoczęło w 2008 r. stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Budowę polskiej kaplicy honorowym patronatem objęli prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

XX Niedziela w ciągu roku – 19.08.2018

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 20 sierpnia w poniedziałek: Wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła;
 • 21 sierpnia w wtorek: Wspomnienie św. Piusa X, papieża;
 • 22 sierpnia w środę: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej;
 • 24 sierpnia w piątek:Święto św. Bartłomieja, apostoła;
 • 25 sierpnia w sobotę: Wspomnienie św. Ludwika IX, króla, patrona Franciszkańskiego Zakonu Świeckich;
 • 26 sierpnia w niedzielę: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej; 

Read more

XIX Niedziela w ciągu roku – 12.08.2018

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 14 sierpnia we wtorek: Uroczystość św. Maksymiliana Kolbego, prezbitera
  i męczennika, założyciela Niepokalanowa;
 • 15 sierpnia w środę: Uroczystość Wniebowzięcia NMP;
 • 17 sierpnia w piątek: Wspomnienie św. Jacka, prezbitera.
 1. We wtorek uroczystość św. Maksymiliana. Msza św. o godz. 7.00 zostanie odprawiona w Sanktuarium św. Maksymiliana, pozostałe Msze w Bazylice jak w dzień powszedni. Po Mszy św. o godz. 11.00 zostaną złożone kwiaty przy pomniku Świętego z Oświęcimia. Natomiast o godz. 12.50, w godzinie śmierci św. Maksymiliana na terenie naszej parafii zostaną uruchomione dzwony kościelne i zawyją syreny. O godz. 17.00 odbędzie się nabożeństwo TRANSITUS, upamiętniające śmierć Założyciela Niepokalanowa. Rozpoczniemy je w Sanktuarium św. Maksymiliana i udamy się do Bazyliki. Od godz. 21.00 do 23.00 zespół Za Nim z Łodzi poprowadzi wieczór uwielbienia, zakończony Eucharystią o 23.00, po czym będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu do godziny 6.00. 
 1. We wtorek, 15 sierpnia, uroczystość odpustowa Wniebowzięcia NMP. Msze św. w tym dniu odprawimy w porządku niedzielnym; na wszystkich Mszach św. zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Mszy o godz. 11.30 przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył ks. bp Jan Piotrowski, biskup kielecki. Poprzedzi ją konferencja i świadectwo na ołtarzu polowym
  o godz. 10.00. Równocześnie będzie możliwość nabycia aktów zawierzenia oraz literatury
  w tym temacie. Poświęcenie kwiatów, owoców i ziół po każdej Mszy św. O godz. 15.00 zostanie odprawione wokół bazyliki nabożeństwo z rozważaniami radości Matki Bożej zwane Dróżkami. W godzinach od 10.00 do 18.00 zapraszamy rodziny z dziećmi do stoisk przed Bazyliką, organizowanych przez Rycerzy Niepokalanej. Będzie można wziąć udział w wędrówce śladami św. Maksymiliana, narysować Matkę Bożą, św. Maksymiliana, stworzyć numer Rycerza Niepokalanej, puścić bańki mydlane oraz skomponować bukiet dla Maryi wraz z intencją.
 1. Do 22 sierpnia trwa Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. W tygodniu spotykamy się wieczorem o godz. 17.00, w sobotę o 11.00, a w niedzielę o godz. 15.00. Dzisiaj gościmy p. Macieja Bodasińskiego, który na Mszach św. dzieli się świadectwem; o godz. 17.00 zapraszamy na nabożeństwo oddania swojego życia Jezusowi. W tym tygodniu będziemy jeszcze gościć ks. Marka Siwickiego, rodzinę Makieła, Wincentego Łaszewskiego, egzorcystę
  ks. Stefana Irlę, Dorotę Hałasa oraz wspólnotę Guadalupe, zobaczymy dwa filmy: Sprawa Chrystusa i Ignacy Loyola.
 1. W dniach od 22 do 26 sierpnia, w Niepokalanowie odbędzie się Rekolekcyjne Spotkanie Młodych – Max Festiwal. W tym roku spotkanie poświęcone jest Osobie Ducha Świętego. Więcej informacji na stronie internetowej: www.maxfestiwal.pl.
 1. W dniu 1 września 2018 roku, o godz.12.00 odbędzie się inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój oraz poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji. Spodziewamy się kilku tysięcy osób w Niepokalanowie. To poważne wyzwanie organizacyjne i logistyczne, któremu pragniemy sprostać. Dlatego chcemy zaprosić do pomocy wolontariuszy. Osoby pragnące wesprzeć nas w organizacji tego wydarzenia zapraszamy do zapoznania się z ulotką informacyjną oraz do wypełnienia formularza zgłoszeniowego, wyłożonego na stoliku pod chórem i złożenie go w kancelarii parafialnej do 17 sierpnia. 

XVIII Niedziela w ciągu roku – 5.08.2018

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 6 sierpnia w poniedziałek: Święto Przemienienia Pańskiego.
 • 8 sierpnia w środę: Święto św. Dominika, prezbitera;
 • 9 sierpnia wczwartek:Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, Patronki Europy;
 • 10 sierpnia wpiątek: Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika;
 • 11 sierpnia w sobotę: Święto św. Klary z Asyżu, dziewicy.

Read more

Wolontariat w dniu inauguracji kaplicy adoracji

Szanowni Państwo, Bracia i Siostry w Panu!

W dniu 1 września 2018 roku, o godz.12.00 odbędzie się inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój oraz poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie „Gwiazdy Niepokalanej”. Spodziewamy się około 10 tysięcy osób w tym dniu w Niepokalanowie. Uroczysta inauguracja będzie wielkim i wyjątkowym wydarzeniem dla Wspólnoty Niepokalanowskiej, spełnieniem pragnienia św. Maksymiliana o wieczystym wystawieniu Najświętszego Sakramentu w Bazylice. Będzie to dziać się na naszych oczach i mamy nadzieję, że w naszych sercach.

Jedank uroczysta inauguracja, to również poważane wyzwanie organizacyjne i logistyczne, któremu pragniemy sprostać. W związku z powyższym trawają intensywne przygotowania, które umożliwią sprawny przebieg uroczystości.

Jednak nieodzowna, jak zawsze, jest pomoc ludzi dobrej woli. Dlatego bardzo serdecznie pragnę zaprosić do pomocy wolonatriuszy. Wolontariusze będą odpowiadać w szczególności za: pomoc pielgrzymom w dotarciu do sektorów, obsługę punktu informacyjnego oraz wspieranie punktu medycznego. Wolonatariusze zostaną przeszkoleni, wyposażeni w odpowiednie identyfikatory i kamizelki oraz ubezpieczeni.

Wszystkie osoby pragnące wesprzeć nas w organizacji tego wyjątkowego wydarzenia zapraszam serdecznie do zapoznania się z ulotką informacyjną oraz do wypełnienia formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.kaplica.niepokalanow.pl Wypełniony formularz prosimy przesłać na adres wolontariat@kaplica.niepokalanow.pl w terminie do dnia 16 sierpnia br.

 

Z franciszkańskim pozdrowieniem
Pokój i Dobro
O. Andrzej Sąsiadek
Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie