Wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań Kościoła.
Trochę historii
Żywy Różaniec istnieje w Polsce w prawie każdej parafii. Parafialna wspólnota Żywego Różańca jest jednostką autonomiczną, tzn. wspólnoty parafialne nie łączą się w struktury ogólnokrajowe czy światowe. Obowiązuje je Ceremoniał Żywego Różańca, opracowany przez o. Szymona Niezgodę OP w roku 1977 dla uczczenia stulecia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, zatwierdzony przez Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego.
Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez tercjarkę dominikańską, Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot († 1862) w Lyonie w roku 1826. Zaczęła ona organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później «żywymi różami». Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy – wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec. Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa, jak gdyby odmówili cały różaniec.
Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty. Papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Gdy kilkadziesiąt lat później powstały Papieskie Dzieła Misyjne, Żywy Różaniec w naturalny sposób stał się ich wiernym współpracownikiem.
W Polsce do Stowarzyszenia Żywego Różańca należy według najnowszych statystyk ponad milion osób.
Czym jest taka forma modlitwy?
Żywy Różaniec jest formą wspólnotowej a zarazem indywidualnej modlitwy na różańcu. Podzielony jest na „róże różańcowe”, czyli małe wspólnoty, w których każdy z członków codziennie indywidualnie odmawia jedną, przypisaną na cały miesiąc, tajemnicę różańca. Róża liczy 20 bądź 15 członków, z których każdy odmawia inną, kolejną tajemnicę różańca. W ten sposób w róży codziennie odmawiany jest cały różaniec (15 albo 20 tajemnic). Każdy zaś z członków róży uczestniczy w dobrach duchowych wymadlanych przez całą wspólnotę.
Intencje, w których modli się Żywy Różaniec, to przede wszystkim intencje papieża na dany miesiąc oraz dobro duchowe innych członków Żywego Różańca.
Spotkania w Niepokalanowie
• Spotkania róży odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca i polegają na wspólnej Mszy Świętej o godz. 10:00 w intencji członków Róży oraz krótkim spotkaniu w Domu Parafialnym.
Jak się zapisać?
Wystarczy przyjść na spotkanie odpowiedniej róży i zapisać się u o. Mariusza lub u osoby odpowiedzialnej za daną różę.
Warunki przynależności
1. Zapisanie się do konkretnej róży;
2. Zobowiązanie do codziennego odmawiania wyznaczonej tajemnicy różańca w określonych wyżej intencjach;
3. Udział w spotkaniach;
4. Pogłębianie miłości do Pana Boga i Matki Bożej.
Bardzo serdecznie zapraszamy do włączenia się do naszej różańcowej wspólnoty modlitewnej!