1. Dziś obchodzimy XX Dzień Papieski pod hasłem: „Totus Tuus”. Przez całą niedzielę przed bazyliką będą zbierane fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.
 2. Nabożeństwa różańcowe są odprawiane w dni powszednie dla dzieci i młodzieży o godz. 17.00, zaś dla dorosłych po Mszy św. wieczornej ok. 18.30.
 3. W piątek 16 października przypada 42. rocznica wyboru Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Zapraszamy, by podczas Eucharystii podziękować Bogu za dar wielkiego Papieża Polaka.
 4. W sobotę 17 października odbędzie się u nas Spotkanie Duchowni Niezłomni 2020. z udziałem Rajdu Katyńskiego. W programie: o 11.00 Msza św., złożenie wieńców przy pomniku św. Maksymiliana i na cmentarzu klasztornym. Następnie w Domu Rekolekcyjnym w sali na dole o 13.00 projekcja filmu i dyskusja panelowa na temat „Represje duchowieństwa – zbrodnie sowieckie”. Wstęp wolny.
 5. Ponadto w najbliższą sobotę zapraszamy na pierwsze spotkanie formacyjne dla kobiet, pt. „Droga serca kobiety”. Spotkania będą odbywać się w soboty raz w miesiącu od października br. do czerwca 2021 r.. Podczas konferencji, warsztatów i modlitwy chcemy wspólnie odkrywać Boży plan dla kobiet i podjąć konkretne kroki, by żyć w harmonii z sobą i Bogiem, z mężem, dziećmi i innymi. W programie o 9.30 w Sali św. Bonawentury – Konferencja, o 11.00 Eucharystia i Różaniec w intencji kobiet w Bazylice, następnie możliwość ciepłego posiłku i druga konferencja. Zakończenie o 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Spotkanie poprowadzi dr Iwona Zielonka, wykładowca Pisma św.  i mariologii biblijnej w Kolbianum oraz Beata Jakoniuk-Wojcieszak mówca motywacyjny, dziennikarka i menadżer TVP, prowadząca wielu programów telewizyjnych.
 6. Zbliża się listopad, w którym pamiętamy w modlitwie o naszych zmarłych. Będziemy polecać ich Miłosierdziu Bożemu podczas nabożeństwa wspominkowego przez cały miesiąc w dni powszednie o godz. 17.30. Kartki z imionami zmarłych przyjmujemy w zakrystii, przy furcie klasztornej i w kancelarii. Prosimy o wyraźne, czytelne wypisywanie imion zmarłych oraz podawanie miejscowości zamieszkania rodziny, która poleca ich modlitwie Kościoła.
 7. Przypominamy o obowiązku zakładania maseczek.
 8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Alina Antczak, l. 89 z Paprotni, śp. Stanisława Wiejcka, l. 78 z Teresina i śp. Jan Piasecki, l. 77 z Granic. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

1. Dzisiaj, drugi rok z rzędu, nasza parafia włącza się w inicjatywę o nazwie „Niedziela św. Franciszka”. W związku z tym przy wyjściu z bazyliki znajdują się materiały informacyjne na temat oszczędzania wody wraz z modlitwą za naszą planetę. Na tę okazję został również zamontowany „ekosłupek” – urządzenie monitorujące jakość powietrza w naszej okolicy. Dzięki niemu parafianie i mieszkańcy gminy będą mogli na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychamy. Ekosłupek znajduje się przy bramie wjazdowej na parking parafialny.
2. Dziś po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie wspólnoty Żywego Różańca w Domu Parafialnym.
3. Z racji I niedzieli miesiąca nabożeństwo o godz. 17.00 będzie połączone
z procesją eucharystyczną. Zapraszamy do udziału asystę liturgiczną, ministrantów, biel
i dziewczynki sypiące kwiaty.
4. Nabożeństwa różańcowe są odprawiane w dni powszednie dla dzieci i młodzieży o godz. 17.00, zaś dla dorosłych po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30.
5. W najbliższy piątek w Sali świętego Bonawentury odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Mariologiczna zatytułowana: „Cud nad Wisłą (1920) zwycięstwo, które przyszło przez Maryję” połączona z inauguracją Nowego Roku Akademickiego w Instytucie Kolbianum. Rozpoczęcie w bazylice Mszą Świętą o godz. 8.45. Osoby pragnące uczestniczyć w Konferencji mogą się zgłosić w piątek do Ośrodka Rycerstwa Niepokalanej przy bazylice lub wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo drogą elektroniczną. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.kolbianum.franciszkanie.pl
6. W sobotę 10 października zapraszamy na spotkanie duszpasterstwa małżeństw na godz. 18.00 do domu parafialnego. Każde spotkanie rozpoczynamy Mszą świętą. Zapraszamy w szczególności małżeństwa chcące pogłębić wiarę, ale także te, które przeżywają kryzys lub osłabienie wzajemnych relacji. Spotkania będą odbywały się zawsze w 2 i 4 sobotę miesiąca.
7. Także w sobotę odbędzie się Nocna pielgrzymka z Miedniewic do Niepokalanowa oraz nocne czuwanie. Msza św. poranna w niedzielę będzie sprawowana w bazylice o godz. 5.45.
8. Za tydzień obchodzić będziemy XX Dzień Papieski pod hasłem: „Totus Tuus”. Przez całą niedzielę będą zbierane fundusze na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin.
9. Przypominamy, że Msze św. wieczorne w niedziele od października do końca kwietnia będą sprawowane o godz. 18.00.
10. Zbliża się listopad, w którym pamiętamy w modlitwie o naszych zmarłych. Będziemy polecać ich Miłosierdziu Bożemu podczas nabożeństwa wspominkowego przez cały miesiąc w dni powszednie. Kartki z imionami zmarłych przyjmujemy w zakrystii, przy furcie klasztornej i w kancelarii. Prosimy o wyraźne, czytelne wypisywanie imion zmarłych oraz podawanie miejscowości zamieszkania rodziny, która poleca ich modlitwie Kościoła.
11. Zachęcamy do lektury październikowego Rycerzyka Niepokalanej. W numerze przeczytamy o Komunii świętej, o cudzie eucharystycznym w Krakowie na Kazimierzu czy życiu św. Franciszka. Będą kolejne lekcje z geologii i języka angielskiego oraz warsztaty ORIGAMI. Kącik ministranta, komiks, zagadki i malowanki. W tym numerze do zdobycia kolejna karta z kolekcji Historia Polski – Maria Kazimiera Sobieska.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z koncertu zespołu „Mazowsze” pt. „Perły Muzyki Sakralnej”, który odbył się w piątkowy wieczór 25 września 2020.

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 28 września w poniedziałek: Wspomnienie św. Wacława, męczennika;
 • 29 września we wtorek: Święto Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela;
 • 30 września w środę: Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła;
 • 1 października w czwartek: Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła.
 • 2 października w piątek: Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów;
 • 3 października w sobotę: Uroczystość poświęcenia naszej Bazyliki;
 • 4 października w niedzielę: Uroczystość świętego Ojca Franciszka z Asyżu, diakona, Założyciela trzech zakonów.
 1. Dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 11.30 w bazylice odbędzie się spotkanie organizacyjne rodziców dzieci, w które w 2021 r. przystąpią po raz pierwszy do spowiedzi i Komunii Świętej.
 2. Również dzisiaj odbędzie się spotkanie organizacyjne dla uczniów, którzy podjęli przygotowania do bierzmowania w zeszłym roku. Rozpocznie się ono Eucharystią o godz. 19.00.
 3. Pierwsza po przerwie wakacyjnej Msza święta z modlitwą o uzdrowienie, która tradycyjnie w naszej parafii sprawowana jest w ostatnią niedzielę miesiąca, odbędzie się w ostatnią niedzielę października.
 4. Wraz z początkiem października nabożeństwa różańcowe będą odprawiane w dni powszednie dla dzieci i młodzieży o godz. 17.00, zaś dla dorosłych po Mszy św. wieczornej godz. 18.30.
 5. W czwartek rozpoczynamy Triduum przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu. Rozważanie i modlitwy będą na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. W sobotę 3 października po Mszy św. wieczornej w bazylice zgodnie z naszą tradycją zakonną zostanie odprawione nabożeństwo Transitus – o błogosławionej śmierci św. Franciszka. Tego dnia nie będzie Mszy o godz. 18.00 w Kaplicy św. Maksymiliana a modlitwa różańcowa będzie tylko o godz. 17.00. Tego dnia przypada również kolejna rocznica konsekracji naszej bazyliki. Będziemy dziękować Bogu za dar naszej świątyni oraz za wszystko, co uczynił dla nas w tym świętym miejscu przez korzystanie z sakramentów i wspólną modlitwę.
 6. W tym tygodniu przypadają dni odnowy wewnętrznej. W I czwartek po Mszy św. wieczornej nabożeństwo Godziny Świętej. W I piątek spowiedź dla dzieci o godz. 16.30, a o 17.00 różaniec i Komunia św. Tego dnia udamy się z posługą do chorych naszej parafii. Spotkanie
  z racji I piątku miesiąca dla wiernych w Budkach Piaseckich o stałej porze.
 7. W piątek 2 października w Kaplicy Św. Maksymiliana odbędzie się czuwanie modlitewne przed pierwszą sobotą. Początek o 19.00: adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa z rozważaniami, o 21.15 Eucharystia a po niej w kaplicy adoracji całonocna modlitwa w ciszy.
 8. Natomiast w sobotę 3 października odbędzie się spotkanie „Oddaj się Maryi”. O 9.30 w Sali św. Bonawentury konferencja i świadectwa, o 11.00 Eucharystia z oddaniem wszelkich spraw Matce Bożej połączone z nabożeństwem wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi. Gościem specjalnym spotkania będzie Robert Tekieli, który o 13.40 w Sali św. Bonawentury wygłosi konferencję pt. Zagrożenia duchowe a modlitwa różańcowa. Więcej na stronie NIEPOKALANÓW.PL.
 9. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie wspólnoty Żywego Różańca w Domu Parafialnym.
 10. Serdecznie zapraszamy dzieci, które chcą chwalić Boga swoim śpiewem, na próbę scholi, która odbywa się w każdy piątek o godz. 18.30 w Domu Parafialnym.
 11. Przypominamy, że Msze św. wieczorne w niedziele od października do końca kwietnia będą sprawowane o godz. 18.00.

W sobotę 19 września wyruszyła po raz kolejny parafialna pielgrzymka rodzin do Sanktuarium w Miedniewicach. Grupa ok. 80 pielgrzymów z o. Piotrem Sochą i o. Bartoszem Boguckim na czele wyszła spod bazyliki o godz. 7.00. Pielgrzymka zakończyła się Mszą Świętą w Miedniewicach o godz. 13.00. Dziękujemy Siostrom Klaryskom za przygotowanie pysznego posiłku, Skautom Europy za zapewnienie bezpieczeństwa podczas marszu oraz p. Piotrowi Szymańskiemu za transport pielgrzymów z powrotem do Niepokalanowa.

W niedzielę 13 września do I Komunii przystąpiła druga grupa dzieci ze szkół naszej parafii. Dzieci przygotowywane były przez o. Bartosza i s. Urszulę. Komunii Świętej udzielił o. Proboszcz oraz ks. Andrzej Żelazo.

Dzień wcześniej dzieci odbyły swoją pierwszą w życiu spowiedź.

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 21 września w poniedziałek: Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty;
 • 23 września w środę: Wspomnienie św. Pio z Pietrelciny, prezbitera;
 • 25 września w piątek: Wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa, prezbitera.
 1. Wznawiamy przygotowania do sakramentu bierzmowania. Pierwsze spotkanie dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych w Teresinie, Paprotni i Budkach Piaseckich rozpocznie się dziś Mszą świętą o godz. 19.00 w bazylice, podczas której młodzież złoży deklaracje przystąpienia do sakramentu bierzmowania. Po Eucharystii z racji pandemii spotkanie wraz z rodzicami odbędzie się w Bazylice. Natomiast spotkanie organizacyjne dla uczniów, którzy podjęli przygotowania do bierzmowania w zeszłym roku, odbędzie się za tydzień 27 września w bazylice i także będzie poprzedzone Eucharystią o godz. 19.00.
 2. W przyszłą niedzielę 27 września po Mszy Świętej o godz. 11.30 w bazylice odbędzie się spotkanie organizacyjne rodziców dzieci, w które w 2021 r. przystąpią po raz pierwszy do spowiedzi i Komunii Świętej.
 3. W sobotę 26 września w kaplicy św. Maksymiliana o godz. 9.00 będzie sprawowana Msza św. w intencji Radia Maryja, Telewizji Trwam i naszej Ojczyzny.
 4. Wznawiamy spotkania duszpasterstwa małżeństw. Zapraszamy 26 września w sobotę na godz. 17.00 do domu parafialnego wszystkie małżeństwa, które chcą we wspólnocie przeżywać to wyjątkowe powołanie. Każde spotkanie rozpoczynamy Mszą świętą.
 5. W sobotę 26 września o godz. 19.00 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie formacyjne Rycerzy Niepokalanej.
 6. Najbliższa Msza święta z modlitwą o uzdrowienie, która tradycyjnie w naszej parafii sprawowana jest w ostatnią niedzielę miesiąca, odbędzie się w ostatnią niedzielę października.
 7. Zapraszamy na koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” „Perły Muzyki Sakralnej”. Odbędzie się on w naszej bazylice w piątek 25 września o godz. 19.00. Wstęp wolny. Szczegóły na plakacie w gablocie i na stronie parafialnej.
 8. W sobotę 26 września odbędzie się V Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kolbiańskich. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w gablocie.
 9. Wczoraj odbyła się doroczna parafialna pielgrzymka rodzin do Sanktuarium w Miedniewicach. Dziękujemy o. Piotrowi Sosze i o. Bartoszowi Boguckiemu za przygotowanie i poprowadzenie pielgrzymki, Skautom Europy za czuwanie nad bezpieczeństwem w czasie marszu, Siostrom Klaryskom za posiłek oraz Panu Piotrowi Szymańskiemu za transport pielgrzymów.
 10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności: śp. Krystyna Babicka, l. 86 z Paprotni.  Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

W niedzielę 6 września odbyły się Dożynki Gminne. W czasie Mszy Świętej dożynkowej o godz. 10.00 odbyło się także wprowadzenie na urząd proboszcza o. Mariusza Książka. W uroczystości udział wzięli: ks. Kazimierz Ambroziak, dziekan dekanatu błońskiego, o. Mariusz Słowik, gwardian Niepokalanowa, o. Michał Chylak, ekonom klasztoru, o. Andrzej Sąsiadek, dotychczasowy proboszcz, o. Piotr Socha, nowy wikariusz parafii, o. Bartosz Bogucki, P. Marek Olechowski, wójt gminy Teresin, P. Marek Jaworski, zastępca wójta, PP. Katarzyna i Paweł Pałubowie, Starostowie Dożynkowi, delegacje sołectw gminy Teresin z sołtysami, goście i mieszkańcy gm. Teresin.