1. Dziś – czwarta niedziela Wielkiego Postu, nazywana niedzielą radości, od pierwszych słów antyfony mszalnej na wejście: „Raduj się, Jerozolimo”. Powodem tej radości wyrażonej we wspomnianych wyżej słowach, a także w różowym kolorze szat liturgicznych, jest zbawienie w Chrystusie. Uczyńmy wszystko, aby z niego w pełni skorzystać.

  2. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które trwać będą do środy włącznie. Rekolekcje w tym roku głosi o. Konrad Kapuściński. Nauki ogólne w dni powszednie będą głoszone podczas Mszy świętej o godz. 11.00 i 18.00. oraz dodatkowa nauka o godz. 19.00. Rekolekcje dla wiernych, którzy gromadzą się na Mszy świętej w Budkach Piaseckich: dla dorosłych o godz. 16.00. Prosimy, aby nie odkładać spowiedzi świętej na późniejszy termin. Wspomagajmy się modlitwą, aby ten czas rekolekcji był dla nas wszystkich czasem zbawiennym, pomocą do bycia gorliwszymi  wyznawcami Chrystusa i do lepszego realizowania naszego powołania.

  3. W piątek  4 kwietnia w kaplicy św. Maksymiliana od 19.00 odbędzie się czuwanie modlitewne przed pierwszą sobotą, zakończone Mszą św. o 21.10. 

  4. W sobotę odbędzie się spotkanie „Oddaj się Maryi”: o 9.30 w sali św. Bonawentury konferencja i świadectwa, o 11.00 Msza św. z zawierzeniem Niepokalanej oraz nabożeństwo wynagradzające. Gościem spotkania będzie bp. Andrzej Dziuba z Łowicza, który będzie przewodniczył Mszy św. o 11.00, a o 14.00 wygłosi konferencję pt.: „Cudowny wizerunek Maryi w Guadalupe”. Zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia o 15.00.

  5. 2 kwietnia w środę mija 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II z tej okazji zapraszamy na Eucharystię o godz. 11.00, podczas której będziemy modlić się w intencji naszej Ojczyzny za wstawiennictwem papieża Polaka.

  6. Zachęcamy do uczestnictwa w Gorzkich Żalach w niedzielę o godz. 17.00 i Drodze Krzyżowej w piątek o godz. 17.00 dla dzieci i ok. godz. 18.30 dla młodzieży i dorosłych. Zapraszamy również na Msze św. połączone z jutrznią, przez dni powszednie o godz. 6.00. 

  7. Przy ołtarzu św. Antoniego jest wystawiony kosz, gdzie możemy składać produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących, zaś ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego i wystrój bazyliki na okres paschalny można składać do puszki przy wyjściu z bazyliki. W przedsionku bazyliki można nabywać świece Caritas na stół wielkanocny. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić będziemy się na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.

  8. Zapraszamy wszystkie dziewczęta należące i chętne do włączenia się w Biel Procesyjną na przymiarkę strojów, które odbędzie się 9 kwietnia o godz. 16.30 w salce koło kaplicy Adoracji.

  9. Za tydzień po Mszy świętej o godz. 10.00 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca.

  10. Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 20.00 Mszą św. w bazylice. Zapisy na stronie www.edk.org.pl

  11. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Melania Owczarek l. 94 z Paprotni. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

 


  1. Zachęcamy do uczestnictwa w Gorzkich Żalach w niedzielę o godz. 17.00 i Drodze Krzyżowej w piątek o godz. 17.00 dla dzieci i ok. godz. 18.30 dla młodzieży i dorosłych. Zapraszamy również na Msze św. połączone z jutrznią, przez dni powszednie o godz. 6.00. 
  2. Darem wielkopostnego okresu niech będą złożone produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących. Kosz na te produkty jest wystawiony przy ołtarzu św. Antoniego i na furcie. W przedsionku bazyliki można nabywać świece Caritas na stół wielkanocny.
  3. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do puszki przy wyjściu z bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
  4. Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny, Poseł Maciej Małecki oraz Radna Powiatu – Aneta Sowińska zapraszają bezpośrednio po Mszy Świętej o godz. 13:00 do sali św. Bonawentury na projekcję filmu „TO NIC TAKIEGO” połączoną z prelekcją na temat zmian w edukacji i praw rodziców. Film dla osób pełnoletnich.
  5. We wtorek – 25 marca – Uroczystość Zwiastowania NMP. Msze święte będą odprawiane w porządku dnia powszedniego. Tego dnia obchodzimy również Dzień Świętości Życia. Kościół zachęca do włączenia się w dzieło Duchowej Adopcji. Polega ono na odmawianiu przez 9 miesięcy jednej tajemnicy różańcowej i specjalnej modlitwy w intencji poczętego dziecka, którego życie jest zagrożone aborcją oraz w intencji jego rodziców. Możliwość podjęcia Duchowej Adopcji będzie podczas Mszy świętej o godz. 18.00. 
  6. W sobotę o godz. 19.00 zapraszamy do naszej bazyliki na „Koncert Wielkopostny” zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”. Wstęp wolny. Tego dnia odbędzie się spotkanie formacyjne Rycerzy Niepokalanej o g. 19.00 w kaplicy św. Maksymiliana, zaś o godz. 19.30 w domu parafialnym zapraszamy na Wieczór Uwielbienia, tym razem będziemy przeżywać adorację Krzyża. 
  7. Za tydzień rozpoczniemy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które w tym roku będzie głosi o. Konrad Kapuściński, nasz współbrat pracujący w Wyszogrodzie.
  8. Za tydzień podczas Mszy św. o godz. 18.00 i na nabożeństwie po Mszy modlić się będziemy o łaskę uzdrowienia duszy i ciała. Zapraszamy na wspólną modlitwę.
  9. Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się 4 kwietnia o godz. 20.00 Mszą św. w bazylice. Zapisy na stronie www.edk.org.pl
  10. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Jadwiga Kraśniewska l. 93 z Paprotni, śp. Bożena Przeworska l. 68 z Paprotni i śp. Genowefa Rucińska l. 78 z Serok Parceli. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

 

MODLITWA O ZDROWIE DLA PAPIEŻA FRANCISZKA 

Wszechmogący, wieczny Boże, na Twoich postanowieniach wszystko się opiera; wejrzyj łaskawie na nasze prośby i w swej dobroci racz zachować w zdrowiu Papieża Franciszka, aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje przewodników, pod zwierzchnictwem najwyższego Pasterza, wzrastał w zasługach swej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

KATECHEZA PASCHALNA

Noc od sobotniego zmroku jest już NIEDZIELĄ ZMARTWYCHWSTANIA  PAŃSKIEGO i powinna być czuwaniem na cześć Pana. Kościół daje jej pierwsze i wyjątkowe miejsce w liturgii całego roku.

Wigilia Paschalna, w czasie której Izraelici czuwali w nocy oczekując przyjścia Pana, aby ich wyzwolił z niewoli faraona, była przez nich obchodzona jako doroczna pamiątka. Dziś wiemy, że była ona zapowiedzią prawdziwej Paschy Chrystusa – nocy, w której „Chrystus skruszywszy więzy śmierci jako zwycięzca wyszedł z Otchłani”. Ta noc jest także oczekiwaniem powtórnego przyjścia Jezusa, a „szczęśliwi ci, których Pan zastanie czuwających”.

Pierwsza część Wigilii Paschalnej to Liturgia Światła i Orędzie Wielkanocne. Liturgia Światła rozpoczyna się poza murami kościoła w zupełnej ciemności, dlatego też musi się zaczynać po zmroku. Ciemność jest obrazem niewoli i śmierci, która groziła Izraelitom w Egipcie, także naszej rzeczywistości grzechu. Rozpalany słup ognia jest tym słupem, który walczył w obronie Izraela wyprowadzając go z niewoli, a nas wyprowadza z ciemności grzechu ku światłości nowego życia. Światłość oznacza Boga Ojca, który wskrzesza swojego Syna – dlatego symbolem Chrystusa zmartwychwstałego jest paschał. Sam paschał – wosk, który jest owocem dziewiczej pracy pszczoły, oznacza ludzką naturę Jezusa, wziętą z Dziewicy Maryi. Knot wskazuje na duszę, a światło na boskość Jezusa.

Zapalony paschał jest niesiony na przedzie procesji, prowadzącej nas do świątyni. Chrystus gromadzi nas w Kościele. Idąc za Nim mamy światło i dlatego przy drugim wezwaniu: „Światło Chrystusa” zapalamy nasze świece. Otrzymujemy życie, które jest w Chrystusie, życie Boże. Życie to udziela się nam, niczego z siebie nie tracąc -tak jak nic nie traci paschał, gdy zapalamy od niego swoje świece. W tę noc, jeśli nie idziemy za Jezusem, pozostajemy w ciemnościach, inaczej mówiąc, stajemy się ciemniakami. Natomiast ci, którzy idą za Nim, otrzymują światło – są oświeconymi. Poza Chrystusem jest ciemność. Chrześcijanin to człowiek oświecony. W tradycji chrześcijańskiej chrzest nazywano oświeceniem. Na znak tego wręczano nowoochrzczonym światło. Orędzie Wielkanocne – Exultet opiewa Boży plan zbawienia.

Dalej następuje czytanie i rozważanie Słowa Bożego. Liturgia Słowa zawiera siedem czytań ze Starego Testamentu i dwa z Nowego Testamentu. W ten sposób Kościół poczynając od Mojżesza i wszystkich proroków wyjaśnia nam paschalne misterium Chrystusa. Pomiędzy czytaniami Starego i Nowego Testamentu śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości Bogu” i radośnie rozbrzmiewają uciszone w Wielki Czwartek instrumenty.

Trzecia część to liturgia chrzcielna, która przypomina nam, że dzięki mocy zmartwychwstania Jezusa staliśmy się ludem Bożym. W czasie niej ma miejsce chrzest katechumenów (katechizowanych kandydatów) lub chrzest dzieci. Po każdym chrzcie śpiewamy „Gloria”, a następnie wszyscy ze świecami w dłoniach odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne.

Czwartą częścią tej liturgii, a zarazem jej szczytem jest sprawowanie Eucharystii, ponieważ jest ona w pełni sakramentem paschalnym – uobecnieniem ofiary krzyżowej i zmartwychwstania Chrystusa. Sprawuje się ją bez pośpiechu, gdyż jest to noc dla Pana, a charakter znaków jest szczególnie piękny i uroczysty.

Po doświadczeniu obecności Pana w Wielką Noc wychodzimy z kościoła na ulicę. Ma to tylko wtedy sens gdy czuwaliśmy jako naoczni świadkowie możemy oznajmić światu, tym, którzy śpią, którzy nie czuwali, wielką nowinę, że Chrystus Zmartwychwstał. W tym roku po raz pierwszy chcemy by procesja rezurekcyjna odbyła się zaraz po liturgii Wigilii Paschalnej w nocy, a nie rano. Czuwaliśmy tak jak niewiasty, które doświadczywszy Zmartwychwstania, wyszły na ulice krzycząc: Chrystus Zmartwychwstał! My też przez – dzwony, śpiew, procesję – ogłaszamy Zmartwychwstanie Jezusa. W pierwszych wiekach, gdy chrześcijanie po nocnym czuwaniu wychodzili na ulice, wściekli poganie polewali, ich wodą. Prawdopodobnie stąd bierze się tradycja dyngusa. Kościół w tej wielkiej paschalnej radości pragnie przedłużyć okres świąteczny, dlatego wprowadza dni oktawy Wielkiej Nocy, co więcej, przedłuża świętowanie na całe pięćdziesiąt dni aż do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, wszystkie te dni traktując jako jeden dzień świąteczny, a nawet jako „wielką niedzielę”.

 

1. Dziś przeżywamy Niedzielę „Ad Gentes”. Jest to Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z
misjonarzami, których możemy wesprzeć ofiarami do puszek, stojącymi na balustradzie.
2. W czwartek 19 marca będziemy obchodzić Uroczystość św. Józefa – Oblubieńca NMP,
Msze św. będą w porządku dnia powszedniego.
3. Zachęcamy do uczestnictwa w Gorzkich Żalach w niedzielę o godz.17.00 i Drodze
Krzyżowej w piątek o godz. 17.00 dla dzieci i ok. godz. 18.30 dla młodzieży i dorosłych
oraz do spełniania innych czynów pokutnych, by nie zmarnować czasu łaski, jakim jest
Wielki Post. Zapraszamy również na Msze św. połączone z jutrznią, przez dni
powszednie o godz. 6.00.
4. Darem wielkopostnego okresu i wyrazem naszej miłości względem bliźnich niech będą
również złożone produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących. Kosz
na te produkty jest wystawiony przy ołtarzu św. Antoniego i na furcie. Dziś w
przedsionku bazyliki można już nabyć świece Caritas na stół wielkanocny.
5. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z
bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić będziemy się na Mszy świętej w
Wigilię Paschalną.
6. W tym tygodniu młodzież z Zespołu Szkół będzie przeżywać swoje rekolekcje
wielkopostne, pamiętajmy o nich w modlitwie, by przyniosły błogosławione owoce.
7. Instytut Ordo Iuris, Centrum Życia i Rodziny, Poseł Maciej Małecki oraz Radna Powiatu
Sochaczewskiego – Aneta Sowińska zapraszają 23 marca bezpośrednio po Mszy Świętej o
godz. 13:00 do sali św. Bonawentury na projekcję filmu „TO NIC TAKIEGO” połączoną z
prelekcją na temat zmian w edukacji i praw rodziców. Film dla osób pełnoletnich.
8. Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się 4 kwietnia o godz.
20.00 Mszą św. w bazylice. Trasa wynosi 43 km, zaczyna się i kończy w Niepokalanowie.
Zapisy na stronie www.edk.org.pl
9. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Krystyna
Winczewska l. 67 z Teresina, śp. Wiesław Jarosiński l. 68 z Teresina i śp. Helena
Żakowska l. 87 z Teresina. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

MODLITWA O ZDROWIE DLA PAPIEŻA FRANCISZKA
Wszechmogący, wieczny Boże, na Twoich postanowieniach wszystko się opiera;
wejrzyj łaskawie na nasze prośby i w swej dobroci racz zachować w zdrowiu
Papieża Franciszka, aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje
przewodników, pod zwierzchnictwem najwyższego Pasterza, wzrastał w zasługach
swej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

KATECHEZA PASCHALNA
Wielki Piątek święcimy jako dzień, w którym „Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha”.
Kościół wspomina swoje narodzenie z boku Chrystusa rozpiętego na krzyżu i wstawia się za
zbawienie całego świata. Wielki Piątek nie jest dniem żałoby, ale dniem Święta. Gdy Chrystus
wchodzi w Paschę, śmierć, dla nas miłujących Jezusa nie może być nic ważniejszego. Naprawdę nie
możemy zajmować się czymkolwiek innym, bo chcemy być tam, gdzie Jezus. Jest to dzień, w
którym obowiązuje nas post ścisły, aby razem z umierającym Jezusem doświadczyć niemocy i
cierpienia. Liturgia w tym dniu jest połączeniem liturgii słowa, adoracji Krzyża i Komunii
św. Tego dnia nie sprawuje się bowiem żadnych sakramentów, jedynie, jeśli istnieje konieczność,
udziela się sakramentu pokuty i namaszczenia chorych.
Procesja wejścia odbywa się bez śpiewu i w ciszy – w ten sposób Kościół łączy się ze swoim
Oblubieńcem w ogromnej boleści, wobec której nie można wypowiedzieć nawet słowa. Ten sam
ból symbolizuje gest upadnięcia prezbitera na twarz przed ołtarzem, w czym wierni towarzyszą
mu upadnięciem na kolana. Tak zachowuje się w Wielki Piątek Kościół – w milczeniu pada przed
faktem męki i śmierci Chrystusa, nie usprawiedliwia się, nie tłumaczy, nie przeprasza, lecz
pada.
Po chwili uniżenia wszyscy wstają i zaczyna się modlitwa prezbitera oraz liturgia słowa – najpierw
czytanie z proroka Izajasza i szczytowy moment – opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Palmową czyta
się Ewangelie synoptyczne, po kolei każdego roku – Mateusza, Marka, Łukasza. W Wielki Piątek
zawsze czytamy Ewangelię według św. Jana. Jan nie odtwarza tylko wydarzeń, lecz patrzy na mękę
Chrystusa z perspektywy zwycięstwa. Nie ma tam opisu męki, cierpienia, lecz ukazuje zbawczy
wymiar męki i śmierci Chrystusa, proklamuje Jego zwycięstwo na krzyżu.
Po odśpiewaniu Męki Pańskiej następuje homilia, a potem modlitwa powszechna. Ta modlitwa
ma charakter szczególny w tym dniu. Jako Kościół, lud kapłański ogarniamy modlitwą bardzo
szeroko świat i jego problemy, nikogo nie wykluczamy, zawieramy w modlitwie wszystkie sprawy.
Następną częścią liturgii Wielkiego Piątku jest adoracja Krzyża. Adorujemy jeden krzyż i
traktujemy go jako ten krzyż, na którym Chrystus umarł. Krzyż z Kalwarii pomnaża się i
urzeczywistnia się właśnie w tym krzyżu. Z tą samą wiarą, z jaką byśmy podchodzili do krzyża na
Kalwarii, podchodzimy do krzyża, który jest intronizowany w liturgii. Przed nim klękamy. Także
przez cały dzień w Wielką Sobotę, aż do liturgii Wielkiej Nocy klęka się przed krzyżem jak przed
Najświętszym Sakramentem. Zasłanianie krzyża jest starochrześcijańską tradycją, albowiem krzyż
w pierwszych wiekach, do średniowiecza, był znakiem zwycięstwa, a nie śmierci i bólu. Chrystus
na krzyżu ubrany w szaty królewskie czy kapłańskie, był żywy, tak jak przedstawia to krzyż z
Asyżu. W dniu szczególnego przeżywania śmierci Jezusa ten krzyż tryumfujący zasłaniano.
Odsłaniany był dopiero w momencie odniesienia zwycięstwa przez Chrystusa, podczas liturgii
Wielkiego Piątku. Taki był pierwotny sens tego gestu. Potem, gdy średniowiecze dało nam krzyże z
umęczonym Chrystusem, gdzie wyeksponowano ból i cierpienie, nadal pozostała praktyka
zasłaniania krzyża, chociaż nie było dysharmonii z liturgią. Jednak Kościół zachował zakrywanie
krzyży z cierpiącym Chrystusem, by tym bardziej ukazać, że cierpienie Chrystusa i Jego śmierć jest
tajemnicą, aby po odsłonięciu na nowo nam zajaśniał, byśmy na nowo go odkryli.
W Wielki Piątek nie sprawuje się Liturgii Eucharystycznej, spożywamy chleb konsekrowany
podczas Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej w ten sposób ukazana jest łączność uczty eucharystycznej i
ofiary krzyża – Eucharystia jest owocem drzewa krzyża.
Po Męce i Śmierci Zbawiciela, martwe Jego ciało zdjęto z Krzyża i złożono w wykutym w skale
grobowcu. Po zakończonej liturgii w uroczystej procesji Najświętszy Sakrament zostanie
przeniesiony do kaplicy przechowania, która w polskiej tradycji nazywana jest Grobem Pańskim.

Tam odbywa się adoracja, w której rozważając raz jeszcze ogrom Bożej miłości, dziękujemy za
wszystko, co Jezus dla nas dokonał.

 

1. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga Krzyżowa: dla
dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dorosłych po Mszy św. wieczornej ok. godz. 18.30;
zaś nabożeństwo Gorzkich Żalów w niedziele o godz. 17.00. Zapraszamy także na Msze
św. połączone z jutrznią – brewiarzową modlitwą Kościoła, w dni powszednie o godz.
6.00.
2. Darem wielkopostnego okresu i wyrazem naszej miłości względem bliźnich niech będą
również złożone produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących. Kosz
na te produkty jest wystawiony przy ołtarzu św. Antoniego i na furcie. Rozdzielaniem
tych darów zajmie się nasz parafialny Zespół Caritas.
3. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z
bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić będziemy się na Mszy świętej w
Wigilię Paschalną.
4. Przypominamy, że dziś rozpoczyna się Kurs nauk przedmałżeńskich prowadzony przez
o. Piotra Sochę. Spotkania odbywać się będą w niedzielę o godz. 15.00 w sali Domu
Parafialnego.
5. W tym tygodniu dzieci ze szkół podstawowych będą przeżywały swoje rekolekcje
wielkopostne, pamiętajmy o nich w modlitwie, by przyniosły błogosławione owoce.
6. W sobotę o godz. 9:00 w kaplicy św. Maksymiliana zapraszamy na Mszę św. w intencji
Ojczyzny, Radia Maryja i TV Trwam. Tego dnia odbędzie się również Nocna pielgrzymka
z Miedniewic do Niepokalanowa oraz nocne czuwanie w kaplicy św. Maksymiliana.
7. Za tydzień będziemy przeżywać Niedzielę „Ad Gentes”. Jest to Dzień Modlitwy, Postu
i Solidarności z misjonarzami. W tym dniu będzie możliwość wsparcia ofiarami do
puszek misjonarzy i ich posługę ewangelizacyjną, charytatywną, medyczną i edukacyjną.
8. Są jeszcze wolne miejsca na Jubileuszową pielgrzymkę do Włoch w dniach od 2 do 9 lipca
2025 r. W programie m.in. Rzym, Asyż, Cortona, Siena i Florencja. Szczegóły i kontakt
w programie umieszczonym w gablocie przed bazyliką
9. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Wiesława
Młynarczyk l. 87 z Serok Wsi. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

MODLITWA O ZDROWIE DLA PAPIEŻA FRANCISZKA
Wszechmogący, wieczny Boże, na Twoich postanowieniach wszystko się opiera;
wejrzyj łaskawie na nasze prośby i w swej dobroci racz zachować w zdrowiu
Papieża Franciszka, aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje
przewodników, pod zwierzchnictwem najwyższego Pasterza, wzrastał w zasługach
swej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Zachęcamy także do adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji zdrowia Ojca
Świętego.

KATECHEZA PASCHALNA
Święte Triduum Paschalne to czas największych świąt chrześcijańskich, które rozpoczynają się
w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej i trwają aż do nieszporów w Niedzielę
Zmartwychwstania Pańskiego. Słowo „święte” oznacza, że jest to czas wyłączony z codzienności,
konsekrowany to znaczy poświęcony, oddany Bogu i nie możemy go sobie przywłaszczać przez
sprzątanie, pieczenie, zakupy itp.
Słowo „triduum” znaczy trzy dni. Dla Żydów i pierwszych chrześcijan dzień rozpoczynał się po
zachodzie słońca i trwał do następnego zachodu. Od zachodu słońca w Wielki Czwartek do
wieczoru Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego mamy dokładnie trzy dni.
Słowo „paschalny” z hebrajskiego pesach znaczy przejście i przenosi nas w czas wyjścia
Izraelitów z niewoli egipskiej, gdzie naród wybrany skazany był na zagładę. Wspominamy
przejście przez Egipt anioła śmierci zabijającego pierworodnych. Krew zabitego na wieczerzę
paschalną baranka chroniła Izraelitów od śmierci. Była ona zapowiedzią Krwi Chrystusa, który jest
prawdziwym Barankiem, a wieczerza zapowiedzią uczty eucharystycznej, w czasie której i my
spożywamy Baranka – Ciało Chrystusa. Wspominamy Paschę Izraelitów – ich przejście z niewoli
egipskiej ku wolności, przejście ze śmierci do życia. Pascha to jednak przede wszystkim przejście
ze śmierci do życia Jezusa Chrystusa, a w Nim również nasze.
Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota nie są dniami przygotowania do świąt, one
już są świętem. Podczas liturgii, a szczególnie w tych dniach, obchodzimy nie tylko pamiątkę
Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa. Przez liturgię te wydarzenia uobecniają się w naszym
miejscu i w naszym czasie (jest to anamneza). Przez liturgię my stajemy twarzą w twarz wobec
tej samej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana, w której uczestniczyła Jego
Matka i Apostołowie. Takim uobecnieniem jest również każda Msza Święta w ciągu roku.
WIELKI CZWARTEK
Liturgia Wielkiego Czwartku nazywa się Mszą Wieczerzy Pańskiej, gdyż uobecnia nam wieczerzę
Jezusa z Apostołami. Głównymi tajemnicami, nad którymi skupiamy naszą uwagę, są
ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa oraz przykazanie Jezusa o miłości bratniej
aż do śmierci.
Jest to jedyna Msza św. tego dnia i gromadzi ona całą społeczność Kościoła – wszystkich
prezbiterów i wiernych, gdyż że nie tylko prezbiterzy, ale i lud składa na ołtarzu Najświętszą
Ofiarę, ponieważ wszyscy jesteśmy ludem kapłańskim, a prezbiterzy przewodniczą temu
zgromadzeniu. W czasie tej Mszy św. główny celebrans dokonuje obmycia nóg przedstawicielom
wiernych, tak jak Chrystus umył nogi swoim uczniom. Jest to wzór postępowania dla prezbiterów,
którzy są sługami Ludu Bożego.
Przed liturgią opróżnia się tabernakulum, spożywamy Chleb konsekrowany w czasie tej Mszy św.
Ma to swoje korzenie w liturgii pierwszych chrześcijan, kiedy konsekrowany Chleb spożywano w
całości, zostawiając tylko dla chorych.
Po Komunii św. zanosi się Najświętszy Sakrament do Kaplicy Przechowania, gdzie w ciszy
adorujemy Jezusa obecnego w Chlebie Eucharystycznym.
Po skończonej Mszy św. obnaża się ołtarz. Ołtarz jest symbolem Chrystusa i obrzęd ten
wprowadza nas w dramat, który rozegrał się po Ostatniej Wieczerzy – Jezus został zdradzony
przez swego ucznia, opuszczony w Ogrójcu, pojmany.

Lista Pasterski Arcybiskupa Adriana Galbasa na 1. Niedzielę Wielkiego P

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
ostu

1. W najbliższą środę – zwaną Środą Popielcową – rozpoczniemy okres Wielkiego Postu, czyli
czas 40-dniowego przygotowania paschalnego. Msze, połączone z posypaniem głów
popiołem na znak podjęcia pokuty za grzechy, celebrowane będą o godz. 6.00, 7.00, 8.00,
11.00, 17.00 dla dzieci i o godz. 18.00. W Budkach Piaseckich Msza św. również o godz.
18.00. W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów
mięsnych i post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa lekkie). Czas Wielkiego Postu to nie
tylko okres wyrzeczenia, ale i duchowy wysiłek skierowany ku przemianie całego
ludzkiego życia; dlatego zapraszamy na Msze św. połączone z jutrznią – brewiarzową
modlitwą Kościoła, przez dni powszednie od czwartku o godz. 6.00.
2. Zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga
Krzyżowa: dla dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej
ok. godz. 18.30, w Budkach Piaseckich o godz. 17.00; zaś nabożeństwo Gorzkich Żalów
z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.00.
3. W I czwartek zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 i nabożeństwo godziny świętej w intencji
o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne. Z racji I piątku spowiedź dla dzieci o godz. 16.30,
a o 17.00 Droga krzyżowa i komunia św. Tego dnia udamy się z posługą do chorych naszej parafii.
4. W sobotę, 8 marca, odbędzie się Nocna pielgrzymka z Miedniewic do Niepokalanowa oraz
nocne czuwanie w kaplicy św. Maksymiliana.
5. Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Niepokalanowie zaprasza 9 marca na
comiesięczne spotkanie, które rozpocznie się Jutrznią o godzinie 9:30 w kaplicy Św.
Maksymiliana. Następnie zostanie odprawiona Msza Święta, po której nastąpi Adoracja
Najświętszego Sakramentu.
6. Narzeczonych, którzy pragną w najbliższym czasie zawrzeć sakrament małżeństwa
informujemy, że w niedzielę, 9 marca, o godz. 15.00 w Domu Parafialnym rozpocznie się
kurs przedmałżeński. Zapisy na pierwszym spotkaniu.
7. Sołtys i Rada Sołectwa Paprotnia oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej zapraszają
seniorów na spotkanie na temat cyberbezpieczeństwa  6 marca w czwartek o godz.
10.00 do sali kinowej na dworcu.
9. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Zofia Antczak,
l. 77 z Serok Wsi i śp. Adam Żakowski, l. 90 z Paprotni. Wieczny odpoczynek racz im dać
Panie.
10. Metropolita warszawski, arcybiskup Adrian J. Galbas ogłosił inicjatywę „Różaniec dla
Franciszka”. Jest to prośba o codzienną modlitwę różańcową w intencji papieża

.
MODLITWA O ZDROWIE DLA PAPIEŻA FRANCISZKA
Wszechmogący, wieczny Boże, na Twoich postanowieniach wszystko się opiera; wejrzyj
łaskawie na nasze prośby i w swej dobroci racz zachować w zdrowiu Papieża Franciszka,
aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje przewodników, pod zwierzchnictwem
najwyższego Pasterza, wzrastał w zasługach swej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen

Za tydzień w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie Wspólnoty
Żywego Różańca w domu parafialnym.
2. W piątek 28 lutego w kaplicy św. Maksymiliana od 19.00 odbędzie się czuwanie
modlitewne przed Pierwszą Sobotą, zakończone Mszą św. o 21.10.
W sobotę 1 marca odbędzie Spotkanie "Oddaj się Maryi": o 9.30 w sali św.
Bonawentury konferencja i świadectwa, o 11.00 Msza św. z zawierzeniem Niepokalanej
oraz nabożeństwo wynagradzające. Gościem Spotkania będzie o. Michał Szałkowski,
opiekun Żywego Różańca w Archidiecezji Warszawskiej, który na mszy św. o 11.00
wygłosi kazanie, a o 14.00 konferencję pt. Maryja wzór człowieka wierzącego.
3. W czwartek 27 lutego zapraszamy dzieci i młodzież na bal karnawałowy. Zabawę
pełną konkursów i nagród podczas, której będzie można zjeść 300 pączków,
rozpoczniemy o godz. 17:30 w domu parafialnym.
4. Narzeczonych, którzy pragną w najbliższym czasie zawrzeć sakrament małżeństwa
informujemy, że w niedzielę, 9 marca, o godz. 15.00 w Domu Parafialnym rozpocznie
się kurs przedmałżeński. Zapisy drogą mailową, szczegóły na stronie internetowej
parafii.
5. Koło Przyjaciół Radia Maryja przy naszej parafii zaprasza wszystkich chętnych w dniu
28 marca 2025 r. na nocne czuwanie przed OBRAZEM Matki Bożej Częstochowskiej na
Jasnej Górze. Koszt pielgrzymki to 80 zł. Więcej informacji i kontakt do zapisów w
programie umieszczonym w gablocie i przy bramie przed Bazyliką.
6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Rajmund
Szymaniak l. 81 z Granic, śp. Marek Kołodziejak l. 77 z Teresina i śp. Sławomir Stalmach
l. 57 z Teresina. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

MODLITWA O ZDROWIE DLA PAPIEŻA FRANCISZKA
Wszechmogący, wieczny Boże, na Twoich postanowieniach wszystko się opiera;
wejrzyj łaskawie na nasze prośby i w swej dobroci racz zachować w zdrowiu
Papieża Franciszka, aby lud chrześcijański, który od Ciebie otrzymuje
przewodników, pod zwierzchnictwem najwyższego Pasterza, wzrastał w zasługach
swej wiary. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Zachęcamy także do adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji zdrowia Ojca
Świętego.

Wierni na modlitwie w bazylice niepokalanowskiej

1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 W poniedziałek: Wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy;
 We wtorek: Wspomnienie NMP z Lourdes;
 W piątek: Święto św. Cyryla, mnicha i Metodego, biskupa, Patronów Europy;
2. We wtorek zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Odwiedziliśmy 2160 domów
(79%); 608 mieszkań zastaliśmy zamkniętych (21%), zaś 40 domów nie życzyło
sobie obecności kapłana (1,5%). Głównym powodem nieobecności większości
przypadków była praca bądź najemcy są innego wyznania. Bardzo serdecznie
dziękujemy za ten wspólny czas i możliwość spotkania w waszych domach.
Dziękujemy z serca za złożone ofiary za życzliwość i cenne uwagi. Gorące wyrazy
wdzięczności kierujemy też do wszystkich kierowców, którzy przybyli, by zawieźć
nas na wizytę duszpasterską.
3. We wtorek, 11 lutego, we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzimy 33. Światowy
Dzień Chorego. Tego dnia, na Mszy św. o godz. 11.00, udzielimy Sakramentu
Namaszczenia Chorych, a na zakończenie, błogosławieństwa Najświętszym
Sakramentem. Zwracamy się z prośbą do rodzin, w których jest osoba starsza,
chora, pozostająca w domu, o umożliwienie jej przybycia do bazyliki.
4. W najbliższą sobotę w kaplicy św. Maksymiliana o godz. 9.00 będzie sprawowana
Msza św. w intencji Radia Maryja, Telewizji Trwam i naszej Ojczyzny.
5. W dniach 17-19 lutego w naszym Seminarium w Łodzi-Łagiewnikach odbędą się
rekolekcje powołaniowe. Zapraszamy młodzież, studentów także osoby już
pracujące zainteresowane rozeznaniem swojego powołania. Górna granica wiekowa
to 35 lat. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: https://barka.franciszkanie.pl/
6. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Stanisław
Nowicki, l. 88 z Teresina, śp. Daniela Goszczyńska, l. 94 z Serok Parceli, śp. Zygmunt
Borkowski, l. 71 z Granic i śp. Jerzy Brzeziński l. 66 ze Starej Piasecznicy. Wieczny
odpoczynek racz im dać Panie…

1 W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 W środę: Wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy;
 W czwartek: Wspomnienie św. męczenników Piotra Chrzciciela, Pawła Miki
i Towarzyszy;
 W piątek: Wspomnienie św. Kolety z Corbie, dziewicy;
2. Z racji I piątku spowiedź dla dzieci o godz. 16.30, a o 17.00 Msza św. Tego dnia przed
południem udamy się z posługą do chorych naszej parafii.
3. W sobotę, 8 lutego, odbędzie się Nocna pielgrzymka z Miedniewic do Niepokalanowa oraz
nocne czuwanie w kaplicy św. Maksymiliana.
4. W przyszłą niedzielę 9 lutego odbędzie się spotkanie Wspólnoty Żywego Różańca w Domu
Parafialnym.
5. Od poniedziałku do 23 lutego w przedsionku bazyliki będzie wystawiony kosz, do którego
będzie można składać palmy poświęcone w ubiegłym roku, które będą spalone, a popiół
będzie używany w środę popielcową.
6. Przy naszej parafii działa Grupa Anonimowych Alkoholików pod nazwą „Bezpieczna
Przystań”. Spotkania odbywają się w każdą niedzielę o godz. 17.30 w Domu Parafialnym.
7. W dniach od 2 do 9. 07. 2025 r. organizowana jest samolotowa Jubileuszowa pielgrzymka
do Włoch. W programie m.in. Rzym, Asyż, Cortona, Siena i Florencja. Szczegóły i kontakt w
programie umieszczonym w gablocie przed bazyliką.

W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 We wtorek: Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła;
 W czwartek: Wspomnienie św. Hiacynty Mariscotti, dziewicy
 W piątek: Wspomnienie św. Jana Bosko, prezbitera;
2. Dziś Kościół obchodzi VI NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO. Mottem na Niedzielę Słowa Bożego
2025, wybranym przez Ojca Świętego, jest werset z Psalmu 119: „Pokładam nadzieję w
Twoim Słowie” Również dziś podczas Mszy św. o godz. 18.00 i na nabożeństwie po Mszy
św. modlić się będziemy o łaskę uzdrowienia duszy i ciała.
3. 3 lutego zakończymy wizytę duszpasterską. Osoby, które z różnych przyczyn nie mogły
gościć kapłana w swoim domu, prosimy o zgłoszenie adresu w zakrystii bądź w kancelarii
parafialnej. Udamy się do nich we wtorek, 4 lutego, od godz. 15.00.
4. W piątek w kaplicy św. Maksymiliana od 19.00 odbędzie się czuwanie modlitewne przed
Pierwszą Sobotą, zakończone Mszą św. o 21.10. W sobotę 1 lutego odbędzie się
jubileuszowe 100. Spotkanie „Oddaj się Maryi” o 9.30 w sali św. Bonawentury konferencja
i świadectwa, o 11.00 Msza św. z zawierzeniem Niepokalanej pod przewodnictwem Ojca
Prowincjała Piotra Żurkiewicza oraz nabożeństwo wynagradzające. O 14.00 konferencja
Alicji Święcickiej pt. Gietrzwałd – Polskie Lourdes, przesłanie Maryi do Polaków.
5. W przyszłą niedzielę przypada święto Ofiarowania Pańskiego, zwane świętem Matki Bożej
Gromnicznej, jest to także 28. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Na każdej Mszy św.
będzie miało miejsce błogosławieństwo świec. Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. bp
Piotra Kleszcza z Łodzi będzie sprawowana o godz. 11.30. Spotkanie Wspólnoty Żywego
Różańca wyjątkowo będzie 9 stycznia.
6. Za tydzień w niedzielę Wójt Gminy Teresin i Zgromadzenie Sióstr Niepokalanego Poczęcia
NMP w Szymanowie zapraszają na koncert kolęd i pastorałek „Bóg się rodzi” o godz. 16.00
w kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej.
7. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Jolanta
Mularczyk l. 78 z Paprotni, śp. Sławomir Mazek l. 63 z Serok Parceli i śp. Andrzej Tomczak
l. 87
z Teresina. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …