XIV Niedziela w ciągu roku – 7.07.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 8 lipca w poniedziałek: Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera;
 • 9 lipca we wtorek: Wspomnienie św. męczenników Mikołaja Picka, Willada i Towarzyszy;
 • 10 lipca w środę: Wspomnienie św. Weroniki Giuliani, dziewicy;
 • 11 lipca w czwartek: Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy;
 • 12 lipca w piątek: Wspomnienie św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika;
 • 13 lipca w sobotę: Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta;

Read more

XIII Niedziela w ciągu roku – 30.06.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 3 lipca w środę: Święto św. Tomasza, Apostoła;
 • 6 lipca w sobotę: Wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy, patronki Dzieł Misyjnych;

Read more

XII Niedziela w ciągu roku – 23.06.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła obchodzimy
  • 24 czerwca, w poniedziałek: Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela;
  • 27 czerwca w czwartek: Wspomnienie NMP Nieustającej Pomocy;
  • 28 czerwca w piątek: Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa;
  • 29 czerwca w sobotę: Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Read more

Niedziela Trójcy Przenajświętszej – 16.06.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 17 czerwca w poniedziałek: Wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika;
 • 20 czerwca w czwartek: uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
 • 21 czerwca w piątek: Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika;
 1. Dziś po wszystkich Mszach św. są zbierane ofiary do puszek na pomoc rodzinie z naszej parafii, która ucierpiała w skutek pożaru domu. Za każdy gest łączności i życzliwości z poszkodowanymi składamy z serca: Bóg zapłać.
 2. W czwartek uroczystość Bożego Ciała. Porządek Mszy świętych jak w niedziele, z wyjątkiem Mszy świętej o godz. 11.30, której nie będzie. Po Mszy świętej o godz. 10.00 wyruszy z bazyliki procesja eucharystyczna. Trasa procesji będzie następująca: ul. o. M. Kolbego przez tory, następnie ul. Warszawską, Długą, Rynkową, Szymanowską przez tory i o. M. Kolbego do ołtarza polowego za bazyliką. Ołtarze będą przygotowywały następujące wspólnoty: I:Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej i Ministranci starsi, II:Odnowa w Duchu Świętym, III:Neokatechumenat, Koło Przyjaciół Radia Maryja, IV: Zachęcamy do licznego udziału i pobożnego przeżycia procesji oraz dekoracji domów na trasie procesji. Zapraszamy biel, asystę, chór, orkiestrę parafialną, dzieci z klas trzecich w strojach komunijnych oraz młodzież do niesienia sztandarów i feretronów. Próba sypania kwiatków dla dziewczynek będzie w środę o godz. 17.00. Biel procesyjna spotyka się w Boże Ciało o godz. 9.15 przy wejściu do bazyliki od strony fotografa. Przez kolejne 8 dni po Bożym Ciele nabożeństwo czerwcowe będzie połączone z procesją wokół bazyliki. W sobotę nabożeństwo i procesja będzie w Sanktuarium Św. Maksymiliana.
 3. We wtorek, 18 czerwca, w kaplicy w Budkach Piaseckich o godz. 9.00, zostanie odprawiona Msza św. na zakończenie roku szkolnego dla Szkoły Podstawowej w Budkach Piaseckich, zaś dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Teresinie i w Paprotni oraz z Zespołu Szkół będzie sprawowana Msza św. w środę 19 czerwca o godz. 8.00 w naszej bazylice. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli oraz rodziców.
 4. W przyszłą sobotę o 9.00, w kaplicy św. Maksymiliana na Mszy św. gromadzi się Koło Przyjaciół Radia Maryja, które również organizuje pielgrzymkę na Jasną Górę 14 lipca.Koszt pielgrzymki 50 zł. Szczegóły i kontakt w gablocie przy Bazylice.
 5. Działający w naszym klasztorze w ramach Wydziału Teologicznego UKSW Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum”, zaprasza do podjęcia niestacjonarnych studiów z mariologii. Są adresowane do osób duchownych i świeckich. Instytut prowadzi studia predoktoranckie podyplomowe oraz Studia Podyplomowe dla osób z tytułem magistra bądź licencjata z jakiejkolwiek innej dziedziny wiedzy. Prowadzony jest także kurs „Studium Mariologii” dla osób posiadających minimum wykształcenie średnie. O studiach i kursie informują: plakat w gablocie oraz foldery dostępne na furcie i w informacji, na stronie: kolbianum.franciszkanie.pl. Można też kontaktować się z o. Grzegorzem Bartosikiem lub o. Ireneuszem Klimczykiem.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 9.06.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 10 czerwca w poniedziałek: Święto NMP Matki Kościoła;
 • 11 czerwca we wtorek: Wspomnienie św. Barnaby, Apostoła;
 • 12 czerwca w środę: Wspomnienie obowiązkowe bł. męczenników z naszej franciszkańskiej prowincji: Antonina Bajewskiego, Piusa Bartosika, Innocentego Guza, Achillesa Puchały, Hermana Stępnia, prezbiterów, Tymoteusza Trojanowskiego
  i Bonifacego Żukowskiego, zakonników oraz 101 Towarzyszy męczenników;
 • 13 czerwca w czwartek: Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana;
 • 14 czerwca w piątek: Wspomnienie św. Michała Kozala, biskupa i męczennika;
 • 15 czerwca w sobotę: Wspomnienie bł. Jolanty, zakonnicy;
 • 16 czerwca w niedzielę: uroczystość Trójcy Przenajświętszej; kończy się okres spowiedzi wielkanocnej.

Read more

Wniebowstąpienie Pańskie – 2.06.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 3 czerwca w poniedziałek: Wspomnienie św. męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy
 • 5 czerwca w środę: Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
 • 7 czerwca w piątek: Wspomnienie bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, prezbiterów i męczenników;
 • 8 czerwca w sobotę: Wspomnienie św. Jadwigi Królowej;

Read more

VI Niedziela Wielkanocy – 26.05.2019

W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:

 • 29 maja w środę: Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy;
 • 31 maja w piątek: Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; ostatni dzień nabożeństw majowych; jest to również 1 dzień nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
 • 1 czerwca w sobotę: Wspomnienie św. Justyna, męczennika;
 • 2 czerwca w niedzielę: uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Read more

Słowo biskupów do wiernych WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

WRAŻLIWOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Słowo biskupów do wiernych

Kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych,
którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej
kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza
(Mk 9, 42)

Drogie Siostry i drodzy Bracia!

W ostatnim czasie wspólnota Kościoła w Polsce wstrząsana jest kolejnymi bolesnymi informacjami o wykorzystywaniu seksualnym dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych. Przestępstwa te są źródłem głębokiego cierpienia osób pokrzywdzonych. Nie ma słów, aby wyrazić nasz wstyd z powodu skandali seksualnych z udziałem duchownych. Są one powodem wielkiego zgorszenia i domagają się całkowitego potępienia, a także wyciągnięcia surowych konsekwencji wobec przestępców oraz wobec osób skrywających takie czyny.

Cierpienia osób pokrzywdzonych dotykają nie tylko ich samych, ale także całych rodzin oraz wspólnot kościelnych. Przestępstwa te „przysłoniły blask Ewangelii takim mrokiem, jakiego nie znały nawet wieki prześladowań” (Benedykt XVI, List do katolików w Irlandii, 19.03.2010).

Głęboko tkwią w nas wykrzyczane słowa świadectwa osoby pokrzywdzonej, iż Chrystus nie krzywdził dzieci. „To [co ksiądz zrobił] naprawdę odcisnęło bardzo duże piętno na moim dorosłym życiu. Ja do tej pory mam koszmary. Cały czas jest to we mnie” – tak powiedziała w filmie w czasie konfrontacji z oprawcą 39-letnia Anna, przed laty 9-letnia uczennica. I drugie świadectwo, przekazane w artykule napisanym przez dorosłego dziś mężczyznę: „Nie mam żalu do Kościoła. Wiem, że skrzywdził mnie nie [cały] Kościół, lecz konkretna osoba. Nie wiem, czy ktokolwiek z przełożonych cokolwiek o tym wiedział. Ale martwi mnie, że tacy jak ja, pozostają poza kościelną sferą uwagi”. Obydwa wyznania są wstrząsające – to nigdy nie powinno się było wydarzyć.

1. Świadectwo cierpienia

Wielu z nas obejrzało film „Tylko nie mów nikomu”. Ten dokument, to przede wszystkim wstrząsające relacje dorosłych dziś osób, wykorzystywanych w dzieciństwie przez duchownych. Zawiera on także przykłady braku wrażliwości, grzechu zaniedbania i niedowierzania osobom skrzywdzonym, co w konsekwencji chroniło sprawców. Film, przyjmując perspektywę pokrzywdzonych, uświadomił nam wszystkim ogrom ich cierpienia. Każdy, kto jest wrażliwy, poznając losy osób pokrzywdzonych, odczuwa ból, wzruszenie i smutek wobec ich cierpienia. Dziękujemy wszystkim, którzy mieli odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu. Zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne słowo nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali.

Przyznajemy, że jako pasterze Kościoła nie uczyniliśmy wszystkiego, aby zapobiec krzywdom.

Dla wielu wiernych, szczególnie dla młodych szczerze szukających Boga, skandale seksualne z udziałem duchownych stają się ciężką próbą wiary i powodem do wielkiego zgorszenia. Rozczarowanie i oburzenie jest tym większe i boleśniejsze, że dzieci zamiast troskliwej miłości i towarzyszenia w szukaniu bliskości Jezusa doświadczyły przemocy i brutalnego odarcia z godności dziecka. Od początku swego istnienia wspólnota kościelna uznawała takie zachowania za wyjątkowo ciężki grzech; według słów Chrystusa „kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza” (Mk 9,42). „Biada człowiekowi przez którego dokonuje się zgorszenie” (Mt 18,7).

2. Wrażliwość

Wszyscy, zarówno duchowni, jak i świeccy, jako społeczność, musimy stworzyć właściwą przestrzeń do przywrócenia pokrzywdzonym jak najbardziej normalnego życia, a także do odbudowania zaufania wobec duszpasterzy i biskupów.

Wyznania pokrzywdzonych przynaglają nas, biskupów, ale i wszystkich ludzi dobrej woli do większego wyczulenia na zagrożenia; do większej wrażliwości na pomoc pokrzywdzonym. Zarówno niebezpieczeństwa, jak i konieczność wsparcia dotyczą każdego środowiska, nie tylko kościelnego, ale i rodzin, szkół, klubów sportowych i wielu innych grup. Sytuacje życiowe pokrzywdzonych skłaniają do szybszego i skuteczniejszego pomagania im. Oni potrzebują wielkiej wrażliwości i wsparcia, by odnaleźć równowagę życia.

Prosimy osoby pokrzywdzone przez duchownych, aby zgłaszały doznaną krzywdę do przełożonych kościelnych oraz do odpowiednich organów państwowych. W każdej diecezji i w wielu prowincjach zakonnych został wyznaczony delegat upoważniony do przyjmowania zgłoszeń o wykorzystaniu seksualnym małoletnich przez osobę duchowną. Ma on też pomóc w otrzymaniu wsparcia psychologicznego, prawnego i duszpasterskiego. Chcemy wspierać pokrzywdzonych od początku tej drogi w podjęciu kroków potrzebnych do przezwyciężania skutków doznanej krzywdy.

Przyjmujemy z wdzięcznością nowe motu proprio papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty nakazuje zgłaszanie takich przestępstw i przewiduje poważne kary dla przełożonych, którzy zaniedbywali swoje obowiązki chronienia owczarni Chrystusowej. Pamiętamy też o tym, że według zawartych w tym dokumencie nowych norm prawa kościelnego nikogo przy zgłaszaniu przestępstwa nie wolno zobowiązywać do milczenia. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby te zgłoszenia w instytucjach kościelnych przebiegały ze współczuciem i z jak największą wrażliwością oraz w poczuciu bezpieczeństwa dla każdej osoby i jej dramatu. Będziemy też nadal zgłaszać przestępstwa państwowym organom ścigania.

Wielu duchownych i świeckich pracuje z osobami, które odważyły się powiedzieć o swoich traumatycznych doświadczeniach. Nie rozgłaszamy tego, ponieważ szanujemy ich prawo do prywatności. Być może sami zdecydują się o tym głośno mówić. Reakcja najbliższego otoczenia rzadko niestety opiera się na życzliwości i wrażliwości. Często jest okrutna, bezmyślna i bezlitosna, czasem pełna wyrzutów, przez co nam wszystkim potrzebna jest zmiana mentalności, by osoby poszkodowane w dzieciństwie lub młodości w delikatnej sferze seksualności były chronione i wspierane.

3. Odpowiedzialność

Zwracamy coraz większą uwagę na wychowanie w seminariach i kształtowanie osobowości przyszłych księży. Nie chcemy dopuścić, aby w szeregach duchowieństwa znalazły się osoby niedojrzałe, niezdolne do wierności złożonym ślubom i przyrzeczeniom. Ponadto, od sześciu lat koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży powołany przez Konferencję Episkopatu Polski organizuje wraz z zespołem współpracowników Centrum Ochrony Dziecka liczne szkolenia dla duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego. Przygotowujemy w diecezjach i w zgromadzeniach zakonnych także system zapobiegania; ma on pomóc ochronić dzieci i młodzież przed potencjalnym wykorzystaniem seksualnym. Chcemy, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem we wszystkich środowiskach.

W tym kontekście w szczególny sposób doceniamy pracę zdecydowanej większości kapłanów, którzy wierni Ewangelii gorliwie i ofiarnie służą Bogu i ludziom. Nie pozwólmy, by dobro, które dokonuje się w Kościele przez ich posługę, przesłoniły nam grzechy konkretnych osób. Na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej nie przenośmy też win konkretnych osób w sutannach na wszystkich księży. Tych czynów dopuścili się konkretni ludzie i oni powinni zostać ukarani za swoje czyny. Wesprzyjmy w tych trudnych chwilach kapłanów pracujących z poświęceniem, by nie utracili zapału i otrzymali umocnienie ze strony wiernych świeckich.

Wspólnie ze wszystkimi ludźmi dobrej woli jednoczymy wysiłki w rozpoznawaniu i eliminowaniu czynników sprzyjających przestępstwom. Prosimy o wsparcie wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach oraz w zakładach opiekuńczo-wychowawczych. Prosimy o pomoc w zdobywaniu odpowiedniej wiedzy i umiejętności, by wszystkie placówki prowadzone przez Kościół stały się domami bezpiecznymi, wyznaczającymi najlepsze standardy ochrony dzieci. Taki sam apel kierujemy do odpowiedzialnych za ruchy katolickie i organizacje młodzieżowe. Bądźmy wszyscy bardziej wrażliwi wobec dzieci i młodzieży, a także wobec osób pokrzywdzonych.

Zakończenie

Nasze słowo do wszystkich ludzi dobrej woli kończymy modlitwą do Ducha Świętego:
Oto jesteśmy, Panie, Duchu Święty.
Jesteśmy – wprawdzie obciążeni grzechem,
lecz zgromadzeni w imię Twoje.
Przyjdź do nas i bądź z nami,
Racz obmyć nasze serca
i naucz nas, co mamy czynić,
dokąd mamy zmierzać,
Powiedz, co mamy podjąć,
abyśmy wsparci Twoją mocą
Tobie zdołali podobać się we wszystkim. (św. Augustyn)

Przyzywając mocy Ducha Świętego i wstawiennictwa Maryi, Matki Kościoła,
Jej powierzając osoby skrzywdzone, rodziny, dzieci i młodzież oraz wspólnoty kościelne,
upraszamy w modlitwie ducha pokory i odwagi,
aby nie dać się zwyciężyć złu i ogarnąć troską wszystkich.

Podpisali:
Biskupi zebrani na posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 22 maja 2019 r.

___________________________________________________________________________

List należy odczytać w niedzielę, 26 maja br., na wszystkich Mszach świętych.

† Biskup Michał Janocha
Biskup Pomocniczy w Archidiecezji Warszawski
Wikariusz Generalny

V Niedziela Wielkanocy – 19.05.2019

 1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 20 maja w poniedziałek: Wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera;
 • 23 maja w czwartek: Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki św. Ojca Franciszka w Asyżu;
 • 24 maja w piątek: Wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych;

Read more

IV Niedziela Wielkanocy „Dobrego Pasterza” – 12.05.2019

1. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
13 maja, w poniedziałek: Wspomnienie NMP z Fatimy;
14 maja, we wtorek: Święto św. Macieja Apostoła;
15 maja, w środę: Wspomnienie św. Małgorzaty z Kortony;
16 maja w czwartek: Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, patrona Polski;
17 maja, w piątek: Wspomnienie św. Paschalisa Baylona, zakonnika;
18 maja, w sobotę: Wspomnienie św. Feliksa z Cantalice, zakonnika;

Read more