Trzeciego maja zbieraliśmy ofiary do puszek dla poszkodowanych w wyniku powodzi w Iranie. Z zebranych pieniędzy zakupiliśmy zbiorniki na wodę pitną. Obdarowani powodzianie wysłali nam w tym tygodniu zdjęcia, na których widnieją napisy z wyrazami wdzięczności dla naszej parafii. W imieniu wszystkich obdarowanych jeszcze raz składamy serdeczne „Bóg zapłać” za dar serca!

Tłumaczenie na język polski irańskiego wpisu ze strony https://mojepishro.net/?p=9984 :
W ciągu ostatnich trzech miesięcy zakupiono i rozdano ponad 190 zbiorników na wodę o pojemności 500 litrów dzięki darowiznom finansowym naszych drogich rodaków i drogich Polaków, z czego 160 należało do polskich przyjaciół fundacje „Moje Pishro”.
Należy wspomnieć, że datki pieniężne od bliskich Polaków zostały nam przesłane za pośrednictwem Szanownego Pana Vahid Tahery Prezes Polsko Iranski Izby Gospodarczej w Polsce, aby docenić i odnowić pamięć o pełnym miłości zachowaniu Irańczyków wobec polskich imigrantów w czasie II wojny światowej.
Ale jaka była historia polskich imigrantów?
Podczas II wojny światowej Iran znajdował się w trudnych warunkach gospodarczych po atakach brytyjskich i sowieckich.
Związek Radziecki zakazał transferu ryżu do środkowych i południowych regionów Iranu, co spowodowało niedobory żywności, głód i zwiększoną inflację.
Alianci przejęli kontrolę nad ogólnokrajowymi kolejami Iranu i resztą obiektów transportowych, a nawet przemysłem wytwórczym i zasobami .
Pomimo tych problemów oraz chaosu polityczno-gospodarczego spowodowanego okupacją kraju, Iran przyjął polskich uchodźców, a rząd ułatwił im wjazd do kraju i zapewnił im udogodnienia.
Powstały polskie szkoły, instytucje kulturalne i oświatowe, sklepy, piekarnie i prasa, aby Polacy nie czuli się wyobcowani.
W liście do gubernatora Chorasanu Minister  RP „Karol Bader” tak wspomina gościnność Irańczyków: „Dobroczynne intencje Waszej Ekscelencji wobec moich rodaków, polskich imigrantów, wywarły na mnie głębokie wrażenie. Według raportów, które do mnie dotarły, Wasza Ekscelencja łaskawie podarował dzieciom dużą rezydencję. Zostawiliście pod opieką polskie sieroty. Z głębi serca dziękuję za dobroczynne i altruistyczne miłosierdzie i zapewniam, że Polacy zawsze będą Wam wdzięczni.”
We fragmencie listu przedstawicieli polskich uchodźców do rządu irańskiego napisano co następuje: „…tego rodzaju gościnność i przyjęcie, a także wszelkie działania i uwagi, jakie okazywali rodzice kraj i armia Iranu, nigdy nie zostaną wymazane z pamięci narodu polskiego. Każdy z nas, kto mieszkał w Twojej ojczyźnie, zachowa z niej najlepsze wspomnienia. Nie tylko opuszczamy Iran z sercem pełnym wdzięczności, ale także ofiarowujemy nasze najszczersze modlitwy o dobrobyt i postęp waszego kraju oraz narodu irańskiego…”
Po tych wszystkich latach nasze zachowanie pozostało w pamięci historycznej narodu polskiego, a teraz należy podziękować narodowi Polskiemu za pomoc mieszkańcom Sistan i Beludżystanu w zapewnieniu zbiorników wodnych.
Większość zbiorników na wodę, które na tym etapie rozdystrybuowano w regionie Sistan, zakupiono dzięki pomocy Polaków.
Świat jest piękniejszy pod tym względem, gdy głęboko wierzymy: ze wszyscy  jesteśmy członkami jednego ciała…”

Zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie!

Adoracja trwa od 01 września 2018 r.

W TYM LINKU znajduje się formularz zgłoszeniowy.

Nie bój się oddać jednej godziny Panu Jezusowi, to tylko jedna godzina w tygodniu, a może odmienić życie Twoje i Twoich bliskich. 

 

Podczas Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny JE ks. Kard. Kazimierz Nycz dokonał uroczystego wprowadzenia do Bazyliki relikwii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zostały one wniesione przez uczniów Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Wyniesiony w ubiegłym roku na ołtarze bł. Kard. Wyszyński był przyjacielem Niepokalanowa, a nawet „naszym bratem”, jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Wielokrotnie odwiedzając tutejszą wspólnotę był świadkiem rozwoju klasztoru, budowy Bazyliki. Czasem tylko były to wizyty kurtuazyjne, częściej zaś urzędowe, połączone z funkcją ordynariusza miejsca, ale i wtedy znajdował chwilę, aby zwiedzić poszczególne działy pracy, przemówić do zebranych zakonników, spożyć z nimi posiłek, obejrzeć amatorskie przedstawienie Męki Pańskiej czy Panoramę Tysiąclecia. Przed 72 laty erygował parafię. W tym miejscu jest wiele pamiątek ściśle związanych z tą wielką Postacią naszego narodu. Bł. Kard. Wyszyński m.in. konsekrował ołtarz św. Józefa oraz ołtarz św. Maksymiliana Kolbego, poświęcił ołtarz polowy, marmurową chrzcielnicę, mozaikę obrazującą chrzest Polski oraz mozaikę ukazującą o. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym, poświęcił obraz MB Częstochowskiej w dolnym kościele, figurki Misterium Męki Pańskiej czy maszyny drukarsko-introligatorskie. Przede wszystkim jednak bł. Kardynał Wyszyński z pełnym zaangażowaniem nadzorował od samego początku beatyfikację i kanonizację o. Maksymiliana. Owo zaangażowanie wypływało z wiary w świętość założyciela Niepokalanowa. Sam kiedyś wyznał: „Każdego dnia, kiedy opuszczam swoje mieszkanie, idę do kaplicy obok fotografii o. Kolbego, patrzę na nią i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła świętego w Polsce były prowadzone po Bożemu.”

Od Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP nasza wspólnota parafialna i klasztorna cieszy się niejako powrotem swojego wielkiego Pasterza i Ojca w postaci relikwii. Są one wystawione do publicznej czci w ołtarzu św. Maksymiliana poniżej płaskorzeźby przedstawiającej Prymasa Tysiąclecia. W tym roku mija dokładnie 50 lat, jak Kard. Wyszyński konsekrował ów ołtarz.

Film z Uroczystości TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z procesji Bożego Ciała – tym razem trasa wiodła przez Paprotnię.

W czwartek 7 kwietnia gościliśmy w naszej świątyni Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” z koncertem pieśni pasyjnych i wielkopostnych pt. „Stabat Mater”. Bardziej niż koncertem można było nazwać to wydarzenie modlitewną medytacją nad Najświętszą Męką Naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Niepokalanej Matki. Wieczór dedykowany był ofiarom wojny na Ukrainie. W związku z tym nasi Skauci Europy po koncercie zbierali do puszek datki na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wojny.

W dniach 21-23 marca 2022 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży z Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Rekolekcje poprowadził o. Mariusz Książek, który na każdy z tych dni zaprosił gości, którzy podzielili się swoją historią odnalezienia Boga i doświadczeniem życia przy Nim w codziennej prozie życia. Tymi gośćmi byli czołowi chrześcijańscy raperzy polskiej sceny hip-hop: Tau, Anatom i Edzio. W ramach rekolekcji poza tradycyjnymi naukami w szkole i bazylice zorganizowane były wieczorne aftery, na których można było przy luźnym spotkaniu w kawiarence „Zaułek Aniołów” porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na wszystkie nurtujące tematy.

 

 

 

W poniedziałek 14 marca zebrane dzień wcześniej w naszej parafii dary medyczne wyruszyły w transporcie na Ukrainę. Ostatecznie zostaną przekazane do parafii św. Mikołaja w Kijowie i będą używane do pomocy medycznej poszkodowanym w wyniku działań wojennych. W imieniu wszystkich obdarowanych składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za otwarte i dobre serce. Niech Pan Bóg Wam błogosławi!

Rekolekcje Adwentowe dobiegły do końca. Było to wyjątkowe przeżycie. I niech owoce tego czasu teraz dojrzewają i nabierają smaku. Pamiętajmy w modlitwie o rekolekcjoniście – ks. Tomaszu Kosteckim!

Zapraszamy do obejrzenia transmisji Mszy świętych z wszystkich trzech dni rekolekcyjnych:

dzień 1

dzień 2

dzień 3

Nowy rok otwiera przed nami nowy rozdział w historii naszego życia. Spoglądamy na ten czas z ciekawością a nierzadko z niepokojem, zwłaszcza wobec trudności, jakie ze sobą przyniosła pandemia koronawirusa. Być może ktoś w jej wyniku stracił osobę bliską, inny zdrowie czy pracę albo stabilność finansową. U niektórych wiara uległa zachwianiu a u innych wręcz przeciwnie – odnowieniu. Pragniemy wraz z wizytą w Waszym domu przynieść Wam, drodzy Bracia i Siostry, pokój od Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa! Niech Święta Rodzina będzie dla Was wzorem znoszenia trudności, szukania ratunku u Boga i dbania o szczere i mocne więzi rodzinne! Niech w tym wszystkim umacnia Was wstawiennictwo Niepokalanej i św. Józefa oraz Boże błogosławieństwo, którego z serca udzielamy.

W tym miejscu pragniemy również podziękować za ofiary złożone przy okazji wizyty duszpasterskiej. Będą one przeznaczone na kontynuowanie prac modernizacyjnych w kaplicy cmentarnej oraz w salach duszpasterskich domu parafialnego.