W sobotę 26 kwietnia 2025 r., w wigilię niedzieli Bożego Miłosierdzia, do Niepokalanowa przybyło ponad 2 tysiące wiernych, aby uczestniczyć w 8. spotkaniu apostolatu „Margaretka” – osób modlących się za kapłanów. Wydarzenie to zbiegło się ze 107. rocznicą święceń kapłańskich i pierwszej Eucharystii sprawowanej przez św. Maksymiliana Kolbego, założyciela Niepokalanowa. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.30 na placu za bazyliką, gdzie zebrani mogli wysłuchać konferencji-świadectwa ks. Cezarego Siemińskiego o uzdrowieniu kapłana z ciężkiej choroby, dzięki modlitewnemu wstawiennictwu.

Centralnym punktem była Eucharystia o godz. 11.00 pod przewodnictwem o. Piotra Szczepańskiego, przełożonego Niepokalanowa. Homilię wygłosił ks. Bogusław Nagel, krajowy opiekun apostolatu „Margaretka”. Przypomniał on zebranym, że w życiu świętych kapłanów miłość Boga i ojczyzny zlewa się w jedno. Istotnym zadaniem kapłanów jest formowanie ludzkich sumień, aby Bóg był zawsze stawiany na pierwszym miejscu. Natomiast modlitwa za kapłanów ze strony wiernych świeckich to nie tylko wsparcie dla jednego księdza, ale wyraz troski o cały Kościół.

Po Komunii św. odmówiono akt zawierzenia apostolatu „Margaretka” Matce Najświętszej, w którym obecni powierzyli „swoich” kapłanów opiece Maryi. Ostatnim, popołudniowym akordem spotkania było wspólne odmówienie przez zebranych koronki do Bożego Miłosierdzia. Błogosławieństwo kapłańskie na rozesłanie zakończyło to owocne spotkanie wiernych z całego kraju.

Apostolat „Margaretka” to inicjatywa modlitewna, która zrodziła się w Kanadzie w 1981 r. Nazwa apostolatu nawiązuje do symbolu margaretki – kwiatu o siedmiu płatkach, z których każdy reprezentuje jedną osobę modlącą się za konkretnego kapłana. Idea ta rozprzestrzeniła się na cały świat, pokazując jak wierni świeccy mogą wspierać swoich duszpasterzy poprzez codzienną modlitwę.

opr. o. Franciszek

Mazowsze w Niepokalanowie, marzec 2025

W sobotę, 29 marca 2025 roku o godz. 19.00 w bazylice w Niepokalanowie odbył się Koncert Wielkopostny Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wieczorny występ składał się z dwóch części – wokalnej oraz instrumentalnej. W pierwszej części koncertu artyści Mazowsza zaprezentowali szereg tradycyjnych polskich pieśni wielkopostnych i pasyjnych.

Szczególnym momentem wieczoru było wykonanie III Symfonii c-moll „Organowej” op. 78 Camille’a Saint-Saënsa przez orkiestrę symfoniczną zespołu pod kierownictwem Jacka Bonieckiego. Takie połączenie polskiej muzyki sakralnej – pieśni pasyjnych – z arcydziełem literatury symfonicznej pozwoliło słuchaczom przeżyć wieczór w atmosferze duchowej zadumy i muzycznego piękna.

Coroczne, wyjazdowe koncerty zespołu Mazowsze stały się już tradycją. Różnorodny repertuar zespołu, od tradycyjnych pieśni z różnych regionów Polski po opracowania muzyki klasycznej i sakralnej, prezentowany jest w charakterystycznej oprawie artystycznej. Wielkopostny występ Mazowsza w Niepokalanowie dał słuchaczom możliwość zanurzenia się w głębokiej refleksji muzycznej, w perspektywie zbliżających się Świąt Wielkanocy.

opr. o. Franciszek

Wierni na modlitwie w bazylice niepokalanowskiej
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Podczas Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny JE ks. Kard. Kazimierz Nycz dokonał uroczystego wprowadzenia do Bazyliki relikwii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zostały one wniesione przez uczniów Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Wyniesiony w ubiegłym roku na ołtarze bł. Kard. Wyszyński był przyjacielem Niepokalanowa, a nawet „naszym bratem”, jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Wielokrotnie odwiedzając tutejszą wspólnotę był świadkiem rozwoju klasztoru, budowy Bazyliki. Czasem tylko były to wizyty kurtuazyjne, częściej zaś urzędowe, połączone z funkcją ordynariusza miejsca, ale i wtedy znajdował chwilę, aby zwiedzić poszczególne działy pracy, przemówić do zebranych zakonników, spożyć z nimi posiłek, obejrzeć amatorskie przedstawienie Męki Pańskiej czy Panoramę Tysiąclecia. Przed 72 laty erygował parafię. W tym miejscu jest wiele pamiątek ściśle związanych z tą wielką Postacią naszego narodu. Bł. Kard. Wyszyński m.in. konsekrował ołtarz św. Józefa oraz ołtarz św. Maksymiliana Kolbego, poświęcił ołtarz polowy, marmurową chrzcielnicę, mozaikę obrazującą chrzest Polski oraz mozaikę ukazującą o. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym, poświęcił obraz MB Częstochowskiej w dolnym kościele, figurki Misterium Męki Pańskiej czy maszyny drukarsko-introligatorskie. Przede wszystkim jednak bł. Kardynał Wyszyński z pełnym zaangażowaniem nadzorował od samego początku beatyfikację i kanonizację o. Maksymiliana. Owo zaangażowanie wypływało z wiary w świętość założyciela Niepokalanowa. Sam kiedyś wyznał: „Każdego dnia, kiedy opuszczam swoje mieszkanie, idę do kaplicy obok fotografii o. Kolbego, patrzę na nią i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła świętego w Polsce były prowadzone po Bożemu.”

Od Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP nasza wspólnota parafialna i klasztorna cieszy się niejako powrotem swojego wielkiego Pasterza i Ojca w postaci relikwii. Są one wystawione do publicznej czci w ołtarzu św. Maksymiliana poniżej płaskorzeźby przedstawiającej Prymasa Tysiąclecia. W tym roku mija dokładnie 50 lat, jak Kard. Wyszyński konsekrował ów ołtarz.

Film z Uroczystości TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z procesji Bożego Ciała – tym razem trasa wiodła przez Paprotnię.

W czwartek 7 kwietnia gościliśmy w naszej świątyni Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” z koncertem pieśni pasyjnych i wielkopostnych pt. „Stabat Mater”. Bardziej niż koncertem można było nazwać to wydarzenie modlitewną medytacją nad Najświętszą Męką Naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Niepokalanej Matki. Wieczór dedykowany był ofiarom wojny na Ukrainie. W związku z tym nasi Skauci Europy po koncercie zbierali do puszek datki na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wojny.

W dniach 21-23 marca 2022 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży z Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Rekolekcje poprowadził o. Mariusz Książek, który na każdy z tych dni zaprosił gości, którzy podzielili się swoją historią odnalezienia Boga i doświadczeniem życia przy Nim w codziennej prozie życia. Tymi gośćmi byli czołowi chrześcijańscy raperzy polskiej sceny hip-hop: Tau, Anatom i Edzio. W ramach rekolekcji poza tradycyjnymi naukami w szkole i bazylice zorganizowane były wieczorne aftery, na których można było przy luźnym spotkaniu w kawiarence „Zaułek Aniołów” porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na wszystkie nurtujące tematy.

 

 

 

W poniedziałek 14 marca zebrane dzień wcześniej w naszej parafii dary medyczne wyruszyły w transporcie na Ukrainę. Ostatecznie zostaną przekazane do parafii św. Mikołaja w Kijowie i będą używane do pomocy medycznej poszkodowanym w wyniku działań wojennych. W imieniu wszystkich obdarowanych składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za otwarte i dobre serce. Niech Pan Bóg Wam błogosławi!

Rekolekcje Adwentowe dobiegły do końca. Było to wyjątkowe przeżycie. I niech owoce tego czasu teraz dojrzewają i nabierają smaku. Pamiętajmy w modlitwie o rekolekcjoniście – ks. Tomaszu Kosteckim!

Zapraszamy do obejrzenia transmisji Mszy świętych z wszystkich trzech dni rekolekcyjnych:

dzień 1

dzień 2

dzień 3