Papież Franciszek 29 sierpnia pobłogosławi ołtarz, który stanie w kaplicy adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – poinformowała w komunikacie przesłanym we wtorek PAP parafia w Niepokalanowie.

Jak czytamy w komunikacie, we wrześniu w Niepokalanowie zostanie otwarte jedno z dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój. Powstają one na wszystkich kontynentach pod nazwą “12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju”. Centra takie istnieją w Betlejem w Izraelu, Oziornoje w Kazachstanie, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Jamusukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyangu w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódma Gwiazda powstaje w Dagupanie na Filipinach. Niepokalanów jest ósmą.

Sercem obiektu będzie Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. W jej centrum stanie naturalnej wielkości figura Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Pod rozchylonymi szatami Matki Bożej znajdzie się 20-centymetrowa podświetlona hostia. Postać Maryi, jak również otaczający ją wieniec lilii, zostaną pokryte srebrem. Reszta ołtarza zostanie wykonana z kryształu. Kształtem nawiąże do Cudownego Medalika Niepokalanej, propagowanego przez św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak inne ołtarze Światowych Centrów Modlitwy o Pokój, ten również powstanie w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Wykonali oni m.in. bursztynową sukienkę dla Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii w Niepokalanowie, franciszkanin o. Andrzej Sąsiadek, impulsem do tego, by kolejne Światowe Centrum Modlitwy o Pokój powstało w Niepokalanowie, stało się odnalezienie w klasztornym archiwum listu św. Maksymiliana Kolbego z 1934 r. Założyciel Niepokalanowa pisał w nim, że pragnie, by powstała tu kaplica adoracji, której centralnym punktem będzie “figura Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle, pomiędzy rozłożonymi rękami, monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu”.

Według autorów komunikatu 29 sierpnia podczas audiencji generalnej w Watykanie ołtarz Światowego Centrum Modlitwy o Pokój pobłogosławi papież Franciszek. Inauguracja niepokalanowskiego Światowego Centrum Modlitwy o Pokój odbędzie się 1 września o godz. 12.00. Mszy św. inauguruacyjnej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Po mszy nastąpi poświęcenie Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie zostanie ona otwarta dla pielgrzymów i rozpocznie się wieczysta adoracja.

Jak informują organizatorzy, trwają zapisy na uroczystość inauguracji. Chętni mogą otrzymać bezpłatne bilety, rejestrując się na stronie internetowej https://kaplica.niepokalanow.pl w zakładce “uroczystość inauguracji”..

Dzieło stworzenia dwunastu Światowych Centrów Modlitwy o Pokój rozpoczęło w 2008 r. stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Budowę polskiej kaplicy honorowym patronatem objęli prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.