Dzisiaj w naszej wspólnocie gościmy ks. Krzysztofa Białowąsa z dykasterii do spraw świętych z Watykanu, który podczas wszystkich Mszy Świętych będzie głosił kazania i prosił o dalszą pomoc finansową dla Polaków mieszkających na terenie Ukrainy.

  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: we wtorek wspomnienie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego; w środę wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej; w piątek święto Nawiedzenia NMP, w sobotę wspomnienie św. Justyna.
  2. Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie.
  3. Jutro o godz. 18.00 odbędzie się poświęcenie pól w Topołowej. Będziemy prosić Boga o dobre urodzaje i szczęśliwe zbiory.
  4. W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Porządek Mszy świętych jak w niedziele. Po Mszy świętej o godz. 10.00 wyruszy procesja eucharystyczna, która przejdzie następującymi ulicami Paprotni: Kolbego, Srebrną, Krańcową, Perłową, Cichą i Cmentarną do ołtarza polowego za Bazyliką. Ołtarze będą przygotowywały następujące grupy: I: Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Ministranci starsi II: Odnowa w Duchu Świętym III: Koło Przyjaciół Radia Maryja i Krąg Małżeństw MI IV: Zachęcamy do licznego udziału i pobożnego przeżycia procesji oraz dekoracji domów na trasie procesji. Zapraszamy biel, asystę, chór, dzieci z klas trzecich i czwartych w strojach komunijnych oraz młodzież do niesienia sztandarów i feretronów. Próba sypania kwiatków dla dziewczynek z klas trzecich, czwartych i młodszych będzie w środę o godz. 17.30 przed Bazyliką. Przez kolejne 8 dni po Bożym Ciele, także w sobotę, Nabożeństwo Czerwcowe będzie połączone z procesją wokół Bazyliki po Mszy o godz. 18.00. W niedzielę procesja będzie jak zwykle o godz. 17.00.
  5. W piątek w kaplicy św. Maksymiliana odbędzie się czuwanie modlitewne przed pierwszą sobotą. Początek o 19.00, w programie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową, a o 21.10 Msza św. W sobotę odbędzie się potkanie „Oddaj się Maryi”. O 9.30 w sali św. Bonawentury konferencja o zawierzeniu Maryi oraz świadectwa. O 11.00 w Bazylice Msza św. z zawierzeniem Niepokalanej oraz nabożeństwo wynagradzające. O 14.00 konferencja doktora nauk medycznych Tadeusza Wasilewskiego pt. Droga do etycznego leczenia niepłodności, w której ukaże skuteczność metody naprotechnologii. Zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia.
  6. Od soboty rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe. W niedziele będą one sprawowane o godz. 17.00, w tygodniu po Mszy wieczornej ok. 18.30 a w soboty w Kaplicy św. Maksymiliana o godz. 17.30.
  7. Trzeciego maja zbieraliśmy ofiary do puszek dla poszkodowanych w wyniku powodzi w Iranie. Z zebranych pieniędzy zakupiliśmy zbiorniki na wodę pitną. Na stronie internetowej parafii można obejrzeć zdjęcia, które wysłali dla nas Irańczycy, na których widnieją napisy z wyrazami wdzięczności dla naszej parafii. W imieniu wszystkich obdarowanych jeszcze raz składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  8. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.

Trzeciego maja zbieraliśmy ofiary do puszek dla poszkodowanych w wyniku powodzi w Iranie. Z zebranych pieniędzy zakupiliśmy zbiorniki na wodę pitną. Obdarowani powodzianie wysłali nam w tym tygodniu zdjęcia, na których widnieją napisy z wyrazami wdzięczności dla naszej parafii. W imieniu wszystkich obdarowanych jeszcze raz składamy serdeczne „Bóg zapłać” za dar serca!

Tłumaczenie na język polski irańskiego wpisu ze strony https://mojepishro.net/?p=9984 :
W ciągu ostatnich trzech miesięcy zakupiono i rozdano ponad 190 zbiorników na wodę o pojemności 500 litrów dzięki darowiznom finansowym naszych drogich rodaków i drogich Polaków, z czego 160 należało do polskich przyjaciół fundacje „Moje Pishro”.
Należy wspomnieć, że datki pieniężne od bliskich Polaków zostały nam przesłane za pośrednictwem Szanownego Pana Vahid Tahery Prezes Polsko Iranski Izby Gospodarczej w Polsce, aby docenić i odnowić pamięć o pełnym miłości zachowaniu Irańczyków wobec polskich imigrantów w czasie II wojny światowej.
Ale jaka była historia polskich imigrantów?
Podczas II wojny światowej Iran znajdował się w trudnych warunkach gospodarczych po atakach brytyjskich i sowieckich.
Związek Radziecki zakazał transferu ryżu do środkowych i południowych regionów Iranu, co spowodowało niedobory żywności, głód i zwiększoną inflację.
Alianci przejęli kontrolę nad ogólnokrajowymi kolejami Iranu i resztą obiektów transportowych, a nawet przemysłem wytwórczym i zasobami .
Pomimo tych problemów oraz chaosu polityczno-gospodarczego spowodowanego okupacją kraju, Iran przyjął polskich uchodźców, a rząd ułatwił im wjazd do kraju i zapewnił im udogodnienia.
Powstały polskie szkoły, instytucje kulturalne i oświatowe, sklepy, piekarnie i prasa, aby Polacy nie czuli się wyobcowani.
W liście do gubernatora Chorasanu Minister  RP „Karol Bader” tak wspomina gościnność Irańczyków: „Dobroczynne intencje Waszej Ekscelencji wobec moich rodaków, polskich imigrantów, wywarły na mnie głębokie wrażenie. Według raportów, które do mnie dotarły, Wasza Ekscelencja łaskawie podarował dzieciom dużą rezydencję. Zostawiliście pod opieką polskie sieroty. Z głębi serca dziękuję za dobroczynne i altruistyczne miłosierdzie i zapewniam, że Polacy zawsze będą Wam wdzięczni.”
We fragmencie listu przedstawicieli polskich uchodźców do rządu irańskiego napisano co następuje: „…tego rodzaju gościnność i przyjęcie, a także wszelkie działania i uwagi, jakie okazywali rodzice kraj i armia Iranu, nigdy nie zostaną wymazane z pamięci narodu polskiego. Każdy z nas, kto mieszkał w Twojej ojczyźnie, zachowa z niej najlepsze wspomnienia. Nie tylko opuszczamy Iran z sercem pełnym wdzięczności, ale także ofiarowujemy nasze najszczersze modlitwy o dobrobyt i postęp waszego kraju oraz narodu irańskiego…”
Po tych wszystkich latach nasze zachowanie pozostało w pamięci historycznej narodu polskiego, a teraz należy podziękować narodowi Polskiemu za pomoc mieszkańcom Sistan i Beludżystanu w zapewnieniu zbiorników wodnych.
Większość zbiorników na wodę, które na tym etapie rozdystrybuowano w regionie Sistan, zakupiono dzięki pomocy Polaków.
Świat jest piękniejszy pod tym względem, gdy głęboko wierzymy: ze wszyscy  jesteśmy członkami jednego ciała…”
  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek Święto NMP, Matki Kościoła, w czwartek Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w piątek wspomnienie NMP, Wspomożycielki Wiernych.
  2. Dzisiaj w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres Wielkanocny. Za pobożne i publiczne odmówienie hymnu „O, Stworzycielu Duchu, przyjdź” można uzyskać odpust zupełny spełniając zwyczajne warunki.
  3. Dziś po Mszy św. o godz. 13.00 odbędzie się koncert maryjny „Do Serca Twego” Warszawskiego Chóru Polonia pod dyrekcją Zbigniewa Szablewskiego.
  4. W sobotę w domu parafialnym o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie Rycerstwa Niepokalanej.
  5. W przyszłą niedzielę zapraszamy o godz. 19.00 na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie.
  6. W maju przez ostatnie dwie soboty kolejne soboty wynagradzaliśmy Bogu za grzechy rodziców przeciwko życiu. W najbliższą sobotę będziemy przepraszać za winę wszystkich innych osób odpowiedzialnych za zabijanie nienarodzonych w naszym kraju. W tym dniu w sali św. Bonawentury zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Miało nie żyć” poruszający sprawę aborcji w polskich szpitalach.
  7. W Uroczystość Bożego Ciała 30 maja procesja eucharystyczna przejdzie następującymi ulicami: Kolbego, Srebrną, Krańcową, Perłową, Cichą i Cmentarną do ołtarza polowego za Bazyliką. Ołtarze będą przygotowywały następujące grupy: I: Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Ministranci starsi II: Odnowa w Duchu Świętym III: Koło Przyjaciół Radia Maryja i Krąg Małżeństw MI  IV:
  8. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
  9. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności: śp. Marianna Zdanowska. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…
  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek wspomnienie NMP z Fatimy (tego dnia zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą do kaplicy w Niepokalanowie – Lasku o godz. 18.00. Wcześniej o godz. 17.30 odbędzie się nabożeństwo z różańcem fatimskim i litanią loretańską. Zapraszamy także na Nabożeństwo Fatimskie połączone z nabożeństwem majowym do Bazyliki, które odbędzie się  po Mszy św. o godz. 18.00. Prosimy o zabranie ze sobą świec lub lampionów na procesję.), we wtorek obchodzimy Święto św. Macieja Apostoła, w środę wspomnienie św. Małgorzaty z Kortony, w czwartek Uroczystość św. Andrzeja Boboli, w piątek wspomnienie św. Paschalisa Baylona, w sobotę wspomnienie św. Feliksa z Cantalice.
  2. W dniach 12 – 20 maja w czasie nabożeństwa majowego w naszej Bazylice odbędą się modlitwy Nowenny Narodowej przed 2000-leciem Odkupienia. Zapraszamy na rozpoczęcie dziś o godz. 17.00.
  3. Dni powszednie między uroczystościami Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego są dniami nowenny i przygotowania na przyjęcie Ducha Świętego Pocieszyciela. W sobotę wieczorem w Wigilię Zesłania Ducha Świętego zapraszamy na czuwanie modlitewne. Rozpoczniemy je o godz. 21.00. W ramach czuwania modlitwa, konferencja i uwielbienie przed Najświętszym Sakramentem. Zakończymy je wigilijną Mszą św. o godz. 23.00, na zakończenie której kapłani udzielą indywidualnego błogosławieństwa z modlitwą.
  4. Zapraszamy na spotkanie z Siostrą Angelą Musolesi należącą do Papieskiej Międzynarodowej Akademii Mariologicznej, założycielką stowarzyszenia „I Figli della Luce” (Dzieci Światłości). Przez 30 lat współpracowała z ks. Gabrielem Amorthem, oficjalnym egzorcystą watykańskim, autorem książek z dziedziny duchowości. Siostra Angela kontynuuje jego nauczanie i podzieli się zdobytą wiedzą i doświadczeniem. Przybywa do Polski, żeby zaprezentować swoją nową książkę pt. „Ty jesteś moją zgubą. Śladami nauczania księdza Gabriele Amortha”. Spotkanie odbędzie się w Bazylice w piątek po Mszy św. o 11.00. Na koniec spotkania s. Angela pomodli się nad wiernymi i będzie można zakupić jej książki.
  5. W maju przez trzy kolejne soboty wynagradzamy Bogu za grzechy przeciwko życiu. Wczoraj przepraszaliśmy za grzechy matek. W najbliższą sobotę na Mszy św. o 11.00 będziemy wynagradzać za grzechy ojców. Po Eucharystii wystawienie Najświętszego Sakramentu i specjalna modlitwa ojca o uwolnienie z ciężaru po grzechu aborcji. 25 maja będziemy przepraszać za winę wszystkich innych osób odpowiedzialnych za zabijanie nienarodzonych w naszym kraju. W tym dniu w sali św. Bonawentury zostanie zaprezentowany film dokumentalny „Miało nie żyć” poruszający sprawę aborcji w polskich szpitalach.
  6. W związku ze zbliżającą się Uroczystością Bożego Ciała zapraszamy dziewczęta w wieku 4 – 20 lat do włączenia się w służbę Bieli. Szczególnie zapraszamy kandydatki do bierzmowania. Przymiarka strojów odbędzie się w sobotę o 12.00, natomiast próba generalna – 22 maja o 16.30. Szczegóły u s. Rozalii.
  7. W sobotę w kaplicy św. Maksymiliana o godz. 9.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Radia Maryja, telewizji Trwam i naszej Ojczyzny.
  8. W przyszłą niedzielę grupa dzieci klas czwartych podczas Mszy św. o godz. 10.00 będzie przeżywać uroczystość rocznicy Pierwszej Komunii Świętej. Spowiedź święta dzieci i rodziców w sobotę o godz. 14.00. Prosimy wiernych, którzy uczestniczą we Mszy św. o godz. 10.00, a nie są związani z tą uroczystością, aby uczestniczyli we Mszy św. o innej godzinie.
  9. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek Święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, we wtorek Uroczystość odpustowa NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask (uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył o. Grzegorz Maria Bartosik. W tym dniu można uzyskać odpust pod zwykłymi warunkami.) W środę Uroczystość Św. Stanisława, głównego Patrona Polski.
  2. Rozpoczęliśmy miesiąc maj poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Nabożeństwa w dni powszednie będą po Mszy świętej wieczornej około godz. 18.30 w Bazylice, a w soboty o godz. 17.30 w Kaplicy-Sanktuarium Św. Maksymiliana.
  3. Nabożeństwo majowe dziś o godz. 17.00 połączone będzie z procesją – zapraszamy ministrantów, biel i dziewczynki sypiące kwiaty.
  4. (przeczytać na Mszach 10.00-13.00): Św. Maksymilian pierwszą niedzielę maja nazywał Niedzielą Rycerską. W związku z tym dziś przed Bazyliką młodzież z parafialnej młodzieżowej wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej zaprasza do specjalnie przygotowanego stoiska. Można tam będzie otrzymać ulotki informacyjne o Rycerstwie Niepokalanej, Cudowne Medaliki czy myśli św. Maksymiliana. Dzieci natomiast mogą podjąć wyjątkowe „rycerskie wyzwanie”.
  5. W środę 8 maja do naszej parafii przybędą relikwie błogosławionej rodziny Ulmów, które od beatyfikacji peregrynują wraz z obrazem po całej Polsce. Program wizyty w Bazylice Niepokalanowskiej: 17.00 – różaniec w intencji rodzin, 17.40 – wprowadzenie relikwii, 18.00 Msza z odnowieniem przysięgi małżeńskiej, kazanie głosi ks. Marek Dziewiecki, 19.15 – modlitwa za rodziny, 19.30 – konferencja ks. Marka Dziewieckiego, 20.30 – różaniec przed Najświętszym Sakramentem w intencji kobiet, 21.00 apel Jasnogórski i ucałowanie relikwii. Czwartek: Msze z kazaniem o godz. 7.00 i 8.00, różaniec w intencji mężczyzn i dzieci o godz. 6.30 i 9.00, 10.00 – konferencja ks. Marka Dziewieckiego, zakończenie Mszą o godz. 11.00, 12.00 – przewiezienie relikwii do Lasek. Szczegółowy program wizyty znajduje się także na stronie internetowej parafii oraz w gablocie. Zachęcamy, by całymi rodzinami przybyć i zawierzać swoje codzienne radości i troski przez wstawiennictwo błogosławionych z Markowej.
  6. W przyszłą niedzielę dzieci klas trzecich podczas Mszy św. o godz. 10.00 oraz 11.30 będą przeżywać uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Spowiedź święta dzieci i rodziców w sobotę o godz. 14.00. Prosimy wiernych, którzy uczestniczą we Mszy św. o godz. 10.00 oraz 11.30, a nie są związani z tą uroczystością, aby uczestniczyli we Mszach św. o innej godzinie.
  7. W sobotę odbędzie się Nocna Pielgrzymka Pokutna z Miedniewic do Niepokalanowa oraz czuwanie modlitewne w Kaplicy św. Maksymiliana. Wyjazd pielgrzymów autokarami sprzed domu parafialnego o 20.00, zapisy u p. Ani Włodarczyk, telefon w gablocie. Początek czuwania o 20.30. Na zakończenie wspólna Msza św. w Bazylice w niedzielę o 5.45. Pielgrzymce towarzyszy sztafeta różańcowa za Polskę i Polaków. Więcej na stronie Niepokalanów.pl.
  8. W dniach od 12 do 20 maja w naszej Bazylice odbędą się modlitwy Nowenny Narodowej przed 2000-leciem Odkupienia. Z tej okazji będziemy gościć Kongresowy Obraz Chrystusa Króla, poświęcony przez kard. Kazimierza Nycza. W sobotę po nabożeństwie majowym o 17.30 w kaplicy św. Maksymiliana Obraz procesyjnie zostanie wniesiony do Bazyliki. Modlitwy nowennowe odbywać się będą każdego dnia w czasie nabożeństwa majowego.
  9. Przypominamy, że od maja do września Msza święta wieczorna w niedziele i uroczystości będzie odprawiana o godz. 19.00.
  10. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
  11. Promocja Rycerza Niepokalanej
  12. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Zbigniew Śladewski, l. 67 z Teresina oraz śp. Br. Zenon Maria Wojtasiuk, l. 95 z klasztoru Niepokalanów. Msza św. pogrzebowa za śp. Br. Zenona zostanie odprawiona jutro w Bazylice o godz. 11.00. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…