Dzisiaj w naszej wspólnocie gościmy ks. Krzysztofa Białowąsa z dykasterii do spraw świętych z Watykanu, który podczas wszystkich Mszy Świętych będzie głosił kazania i prosił o dalszą pomoc finansową dla Polaków mieszkających na terenie Ukrainy.

  1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: we wtorek wspomnienie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego; w środę wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej; w piątek święto Nawiedzenia NMP, w sobotę wspomnienie św. Justyna.
  2. Dzisiaj o godz. 19.00 zapraszamy na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie.
  3. Jutro o godz. 18.00 odbędzie się poświęcenie pól w Topołowej. Będziemy prosić Boga o dobre urodzaje i szczęśliwe zbiory.
  4. W czwartek uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Porządek Mszy świętych jak w niedziele. Po Mszy świętej o godz. 10.00 wyruszy procesja eucharystyczna, która przejdzie następującymi ulicami Paprotni: Kolbego, Srebrną, Krańcową, Perłową, Cichą i Cmentarną do ołtarza polowego za Bazyliką. Ołtarze będą przygotowywały następujące grupy: I: Żywy Różaniec, Rycerstwo Niepokalanej, Ministranci starsi II: Odnowa w Duchu Świętym III: Koło Przyjaciół Radia Maryja i Krąg Małżeństw MI IV: Zachęcamy do licznego udziału i pobożnego przeżycia procesji oraz dekoracji domów na trasie procesji. Zapraszamy biel, asystę, chór, dzieci z klas trzecich i czwartych w strojach komunijnych oraz młodzież do niesienia sztandarów i feretronów. Próba sypania kwiatków dla dziewczynek z klas trzecich, czwartych i młodszych będzie w środę o godz. 17.30 przed Bazyliką. Przez kolejne 8 dni po Bożym Ciele, także w sobotę, Nabożeństwo Czerwcowe będzie połączone z procesją wokół Bazyliki po Mszy o godz. 18.00. W niedzielę procesja będzie jak zwykle o godz. 17.00.
  5. W piątek w kaplicy św. Maksymiliana odbędzie się czuwanie modlitewne przed pierwszą sobotą. Początek o 19.00, w programie adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową, a o 21.10 Msza św. W sobotę odbędzie się potkanie „Oddaj się Maryi”. O 9.30 w sali św. Bonawentury konferencja o zawierzeniu Maryi oraz świadectwa. O 11.00 w Bazylice Msza św. z zawierzeniem Niepokalanej oraz nabożeństwo wynagradzające. O 14.00 konferencja doktora nauk medycznych Tadeusza Wasilewskiego pt. Droga do etycznego leczenia niepłodności, w której ukaże skuteczność metody naprotechnologii. Zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia.
  6. Od soboty rozpoczynamy Nabożeństwa Czerwcowe. W niedziele będą one sprawowane o godz. 17.00, w tygodniu po Mszy wieczornej ok. 18.30 a w soboty w Kaplicy św. Maksymiliana o godz. 17.30.
  7. Trzeciego maja zbieraliśmy ofiary do puszek dla poszkodowanych w wyniku powodzi w Iranie. Z zebranych pieniędzy zakupiliśmy zbiorniki na wodę pitną. Na stronie internetowej parafii można obejrzeć zdjęcia, które wysłali dla nas Irańczycy, na których widnieją napisy z wyrazami wdzięczności dla naszej parafii. W imieniu wszystkich obdarowanych jeszcze raz składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  8. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.

Trzeciego maja zbieraliśmy ofiary do puszek dla poszkodowanych w wyniku powodzi w Iranie. Z zebranych pieniędzy zakupiliśmy zbiorniki na wodę pitną. Obdarowani powodzianie wysłali nam w tym tygodniu zdjęcia, na których widnieją napisy z wyrazami wdzięczności dla naszej parafii. W imieniu wszystkich obdarowanych jeszcze raz składamy serdeczne „Bóg zapłać” za dar serca!

Tłumaczenie na język polski irańskiego wpisu ze strony https://mojepishro.net/?p=9984 :
W ciągu ostatnich trzech miesięcy zakupiono i rozdano ponad 190 zbiorników na wodę o pojemności 500 litrów dzięki darowiznom finansowym naszych drogich rodaków i drogich Polaków, z czego 160 należało do polskich przyjaciół fundacje „Moje Pishro”.
Należy wspomnieć, że datki pieniężne od bliskich Polaków zostały nam przesłane za pośrednictwem Szanownego Pana Vahid Tahery Prezes Polsko Iranski Izby Gospodarczej w Polsce, aby docenić i odnowić pamięć o pełnym miłości zachowaniu Irańczyków wobec polskich imigrantów w czasie II wojny światowej.
Ale jaka była historia polskich imigrantów?
Podczas II wojny światowej Iran znajdował się w trudnych warunkach gospodarczych po atakach brytyjskich i sowieckich.
Związek Radziecki zakazał transferu ryżu do środkowych i południowych regionów Iranu, co spowodowało niedobory żywności, głód i zwiększoną inflację.
Alianci przejęli kontrolę nad ogólnokrajowymi kolejami Iranu i resztą obiektów transportowych, a nawet przemysłem wytwórczym i zasobami .
Pomimo tych problemów oraz chaosu polityczno-gospodarczego spowodowanego okupacją kraju, Iran przyjął polskich uchodźców, a rząd ułatwił im wjazd do kraju i zapewnił im udogodnienia.
Powstały polskie szkoły, instytucje kulturalne i oświatowe, sklepy, piekarnie i prasa, aby Polacy nie czuli się wyobcowani.
W liście do gubernatora Chorasanu Minister  RP „Karol Bader” tak wspomina gościnność Irańczyków: „Dobroczynne intencje Waszej Ekscelencji wobec moich rodaków, polskich imigrantów, wywarły na mnie głębokie wrażenie. Według raportów, które do mnie dotarły, Wasza Ekscelencja łaskawie podarował dzieciom dużą rezydencję. Zostawiliście pod opieką polskie sieroty. Z głębi serca dziękuję za dobroczynne i altruistyczne miłosierdzie i zapewniam, że Polacy zawsze będą Wam wdzięczni.”
We fragmencie listu przedstawicieli polskich uchodźców do rządu irańskiego napisano co następuje: „…tego rodzaju gościnność i przyjęcie, a także wszelkie działania i uwagi, jakie okazywali rodzice kraj i armia Iranu, nigdy nie zostaną wymazane z pamięci narodu polskiego. Każdy z nas, kto mieszkał w Twojej ojczyźnie, zachowa z niej najlepsze wspomnienia. Nie tylko opuszczamy Iran z sercem pełnym wdzięczności, ale także ofiarowujemy nasze najszczersze modlitwy o dobrobyt i postęp waszego kraju oraz narodu irańskiego…”
Po tych wszystkich latach nasze zachowanie pozostało w pamięci historycznej narodu polskiego, a teraz należy podziękować narodowi Polskiemu za pomoc mieszkańcom Sistan i Beludżystanu w zapewnieniu zbiorników wodnych.
Większość zbiorników na wodę, które na tym etapie rozdystrybuowano w regionie Sistan, zakupiono dzięki pomocy Polaków.
Świat jest piękniejszy pod tym względem, gdy głęboko wierzymy: ze wszyscy  jesteśmy członkami jednego ciała…”