1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: w poniedziałek, Wspomnienie
świętych Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła; we
wtorek, Wspomnienie Najświętszego Imienia Jezus; w przyszłą niedzielę: Święto Chrztu
Pańskiego.
2. W piątek, 6. stycznia obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną
Uroczystością Trzech Króli. Porządek Mszy niedzielny. Po każdej Mszy św. poświęcenie
kredy i kadzidła. Tego dnia nie obowiązuje post. Ze względu na uroczystość do chorych
udamy się w drugi piątek stycznia.
3. W przyszłą niedzielę po sumie spotkanie opłatkowe Wspólnoty Żywego Różańca
w restauracji „u Braci”.
4. W piątek, w kaplicy św. Maksymiliana odbędzie się czuwanie przed pierwszą sobotą.
W programie: adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec i Msza św. Początek o godz.
19.00.
5. W sobotę odbędzie się spotkanie Oddaj się Maryi. O godz. 9.30 w sali św. Bonawentury
konferencja i świadectwa, o 11.00 Msza św. z zawierzeniem wszelkich spraw Maryi,
następnie nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi i przyjęcie do MI. O
14.00 konferencja p. Jacka Pulikowskiego nt. Jak pokonać kryzys w małżeństwie?
Zapraszamy.
6. W sobotę, od godz. 19.00 w bazylice, odbędzie się Noc Walki Duchowej, Druga edycja
Małżeńskiej Krucjaty Różańcowej, w intencji ratowania małżeństw i rodzin pod
przewodnictwem ks. Dominika Chmielewskiego. Zakończenie Mszą święta w niedzielę
o godz. 6.00.
7. Zapraszamy do wspólnego kolędowania wraz z kapelą góralską Ondraszki ze
Szczyrku. Odbędzie się ono w Bazylice w niedzielę 8. stycznia o godz. 17.00.
8. Dnia 2. stycznia rozpoczynamy wizytę duszpasterską. Program Kolędy jest umieszczony
w gablocie oraz na stronie internetowej naszej parafii a także w formie broszury na stolikach
pod chórem. W poniedziałki i wtorki jeden z kapłanów rozpoczyna Kolędę o 16.00, a pozostali
czterej o godz. 15.00 – szczegółowe informacje na ten temat w gablocie i na stronie internetowej
parafii. Ofiary złożone podczas wizyty zostaną przeznaczone na dofinansowanie wielu
dzieł, które w tym roku planujemy podjąć: remontu salek duszpasterskich w domu
parafialnym, zmiany sposobu ogrzewania domu parafialnego, budowy stałej konstrukcji
wykorzystywanej w czasie Bożego Narodzenia do Żywej Szopki a w okresie letnim
służącej jako altana dla spotkań grup parafialnych.
9. Przez cały styczeń kancelaria parafialna czynna będzie od poniedziałku do piątku
jedynie przed południem w godz. 9.00-10.30.
10. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do Pana śp. Sabina
Przybylska, l. 84 z Teresina oraz śp. Barbara Okurowska, l. 82 z Teresina. Wieczny
odpoczynek racz im dać, Panie…

 1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy następujące święta: w poniedziałek św. Szczepana, we wtorek św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w środę Świętych Młodzianków, w piątek Św. Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.
 2. Jutro Msze święte będą odprawiane w porządku niedzielnym. Tradycją lat ubiegłych w tym dniu wspomagamy modlitwą i ofiarami złożonymi na tacę katolickie uczelnie w naszej Ojczyźnie.
 3. W piątek w Święto Św. Rodziny zapraszamy małżeństwa na obrzęd odnowienia przysięgi małżeńskiej, który odbędzie się podczas Mszy o godz. 18.00.
 4. W sobotę Mszą świętą w Bazylice o godz. 18.00 zakończymy Rok Pański 2022. Po Mszy świętej zostanie odprawione nabożeństwo dziękczynno-błagalne i odśpiewamy „Ciebie Boga wysławiamy”. O godz. 22.00 w Bazylice odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu a o 23.15 Msza św. na przełomie Starego i Nowego Roku. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Tego dnia nie będzie spotkania Rycerzy Niepokalanej.
 5. W tym radosnym dniu jeszcze raz wyrażamy naszą wdzięczność wszyst­kim, którzy wspomogli dzieła charytatywne prowadzone przez naszą parafię. Dziękujemy bardzo również naszym braciom zakrystianom, ojcom z klasztoru oraz osobom świeckim za przygotowanie szopki i wystroju Bazyliki.
 6. Kolędę – wizytę duszpasterską rodzin naszej parafii rozpoczniemy 2 stycznia. Plan kolędy jest umieszczony w gablocie, na stronie internetowej naszej parafii oraz w broszurach na stolikach pod chórem. Zwracamy się z prośbą do Parafian o pomoc w przeprowadzeniu Kolędy, jak to było w latach ubiegłych. Za przyjęcie nas, Waszych duszpasterzy, w swoich rodzinach już dziś składamy serdeczne: Bóg zapłać!
 7. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do Pana śp. Alina Szymańska, l. 84 z Teresina. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…

 

Życzenia

Wszystkim drogim Parafianom, Pielgrzymom i Sympatykom Niepokalanowa składamy najserdeczniejsze życzenia świąteczne! Niech Pan Jezus nowonarodzony wniesie w Wasze rodziny pokój, miłość i silną wiarę. Niech Święta Rodzina błogosławi Wam na czas wspólnego spotkania przy świątecznym stole.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dotychczas świat żył trudnościami, jakie ze sobą przyniosła pandemia. Kiedy wydawało się, że nic gorszego w najbliższym czasie już się nie wydarzy, wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, a z nią światowa inflacja i wielki kryzys gospodarczy. Każdy kolejny miesiąc przynosi wyzwania, którym zarówno społeczeństwo jak i pojedyncze rodziny muszą dzielnie stawiać czoła. W tym wymagającym czasie konieczne jest ponowne spojrzenie na swoje życie duchowe: modlitwę, spowiedź, niedzielną Eucharystię. To właśnie ono od wieków pomagało chrześcijanom przetrwać najtrudniejsze czasy – i nie tylko przetrwać, ale wyjść z nich jeszcze silniejszymi. Prośmy usilnie Boga, aby wyposażył nas w bogactwa duchowe, aby rozpalił w nas wiarę i nadzieję! Niech Maryja, Niepokalana Matka naszej parafii otoczy wszystkie rodziny swoim płaszczem. Niech błogosławieństwo kapłana podczas wizyty kolędowej będzie znakiem zaproszenia Boga do codziennych trosk. A Bóg, nasz dobry Ojciec, który niczego nie odmawia proszącym Go z wiarą, niech umacnia nasze siły, zabiera smutek i przygnębienie a wlewa pokój i radość oraz obdarzy wszelkimi potrzebnymi dobrami!

W tym miejscu pragniemy również podziękować Wam, drodzy Bracia i Siostry, za ofiary złożone przy okazji wizyty duszpasterskiej. Będą one przeznaczone na dofinansowanie wielu dzieł, które w tym roku planujemy podjąć: remontu salek duszpasterskich w domu parafialnym, zmiany sposobu ogrzewania domu parafialnego, budowy stałej konstrukcji wykorzystywanej w czasie Bożego Narodzenia do Żywej Szopki a w okresie letnim służącej jako altana dla spotkań grup parafialnych.

 

Przez cały styczeń kancelaria parafialna czynna będzie od poniedziałku do piątku jedynie przed południem w godz. 9.00-10.30 (w uroczystości nieczynna).

tel. 46 864 09 30

e-mail: parafia.niepokalanow@gmail.com

 

 1. Rozpoczęliśmy rekolekcje adwentowe. Dzisiaj nauki rekolekcyjne będą głoszone na każdej Mszy św. a w poniedziałek i wtorek na Mszach św. o godz. 11.00 i 18.00 zaś nauki stanowe o godz. 19.00. Msza św. z nauką w kaplicy w Budkach Piaseckich będzie w poniedziałek i wtorek o godz. 16.00.
 2. (Czytać od 8.30): Dzisiaj po Mszach świętych Skauci Europy rozprowadzają kalendarze na 2023 rok. Dochód z nich będzie przeznaczony na organizację obozów letnich.
 3. (Czytać tylko o 8.30, 11.30 i 16.00): Przed Bazyliką jest także kiermasz ozdób choinkowych i pierników przygotowanych przez Skautki Europy. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup sprzętu obozowego.
 4. Msze św. roratnie odprawiane są w dni powszednie o godz. 7.00.
 5. W sobotę przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Zachęcamy do zachowania tradycyjnego postu. Pasterka będzie sprawowana o godz. 24.00 w Bazylice. Wprowadzeniem do niej będzie modlitwa bre­wiarzowa, która rozpocznie się o godz. 23.20. Po Pasterce zapraszamy do wspólnego kolędowania z Zespołem Miriam przed Bazyliką. Pasterka w Budkach Piaseckich również o godz. 24.00.
 6. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Nie będzie Mszy św. o godz. 6.00; pozostałe Msze święte według porządku niedzielnego. W grudniu nie będzie Mszy św. z modlitwą o uzdrowienie. W Boże Narodzenie podczas Mszy św. o godz. 13.00 oraz po  jej zakończeniu zapraszamy do wspólnego kolędowania z chórem dziecięcym Fundacji Gwiazd z Żyrardowa.
 7. Program wizyty duszpasterskiej zwanej Kolędą jest umieszczony w gablocie, na stronie internetowej naszej parafii oraz w broszurach na stolikach pod chórem.
 8. Przez cały okres Adwentu przy ołtarzu św. Antoniego jest ustawiony kosz na produkty spożywcze dla ubogich.
 9. Opłatki wigilijne dostępne są w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej. Są one do nabycia także przy Furcie i Informacji. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na utrzymanie naszego klasztoru.
 10. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 11. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do Pana śp. Janina Winiarska, l. 75 z Nowej Piasecznicy. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie…
 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek św. Łucję, w środę św. Jana od Krzyża.
 2. Od czwartku 8 grudnia w naszej Bazylice znajdują się relikwie bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Są one na stałe wystawione do publicznej czci przy płaskorzeźbie Prymasa Tysiąclecia w ołtarzu św. Masymiliana.
 3. Zapraszamy dziś na kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przed dzieci i rodziców z naszej świetlicy parafialnej. Dla każdego przewidziana jest ciepła herbata i coś słodkiego. Ozdoby można nabyć za ofiarę dobrowolną.
 4. Msze św. roratnie odprawiane są w dni powszednie o godz. 7.00.
 5. W czwartek podczas Mszy św. o godz. 18.00 p. Marun Mazawi z Libanu podzieli się świadectwem pomocy duchowej za pośrednictwem św. Charbela. Po Mszy św. odbędzie się obrzęd namaszczenia olejem św. Charbela, błogosławieństwo Jego relikwiami oraz chętni otrzymają obrazki z modlitwa do św. Charbela.
 6. W sobotę o godz. 9.00 w kaplicy św. Maksymiliana będzie sprawowana Msza św. w intencji naszej Ojczyzny, TV Trwam i Radia Maryja.
 7. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy trzydniowe rekolekcje adwentowe w naszej parafii, które poprowadzi Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów w Polsce. Nauki rekolekcyjne będą głoszone na każdej Mszy św. w niedzielę a w poniedziałek i wtorek na Mszach św. o godz. 11.00 i 18.00 zaś nauki stanowe o godz. 19.00. Msza św. z nauką w kaplicy w Budkach Piaseckich będzie w poniedziałek i wtorek o godz. 16.00.
 8. W przyszłą niedzielę Skauci Europy będą po Mszach św. rozprowadzać kalendarze na 2023 r. Dochód z nich będzie przeznaczony na organizację obozów letnich.
 9. Przez cały okres Adwentu przy ołtarzu św. Antoniego jest ustawiony kosz na produkty spożywcze dla ubogich.
 10. W przedsionku Bazyliki można nabywać świece Caritas na stół wigilijny.
 11. Opłatki wigilijne dostępne są w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej. Są one do nabycia także przy Furcie i Informacji. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na utrzymanie naszego klasztoru.
 12. W Boże Narodzenie podczas Mszy św. o godz. 13.00 oraz po  jej zakończeniu zapraszamy do wspólnego kolędowania z chórem dziecięcym Fundacji Gwiazd z Żyrardowa.
 13. Organizujemy pielgrzymkę samolotową do Medjugorie w dniach od 1 do 8 lipca 2023 r. Szczegółowe informacje na temat zapisów i programu znajdują się w gablocie i na stronie internetowej parafii.
 14. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 15. W minionym tygodniu odszedł do Pana śp. br. Czesław Adamiak, l. 90 z klasztoru w Niepokalanowie. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie…

Podczas Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny JE ks. Kard. Kazimierz Nycz dokonał uroczystego wprowadzenia do Bazyliki relikwii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zostały one wniesione przez uczniów Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Wyniesiony w ubiegłym roku na ołtarze bł. Kard. Wyszyński był przyjacielem Niepokalanowa, a nawet „naszym bratem”, jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Wielokrotnie odwiedzając tutejszą wspólnotę był świadkiem rozwoju klasztoru, budowy Bazyliki. Czasem tylko były to wizyty kurtuazyjne, częściej zaś urzędowe, połączone z funkcją ordynariusza miejsca, ale i wtedy znajdował chwilę, aby zwiedzić poszczególne działy pracy, przemówić do zebranych zakonników, spożyć z nimi posiłek, obejrzeć amatorskie przedstawienie Męki Pańskiej czy Panoramę Tysiąclecia. Przed 72 laty erygował parafię. W tym miejscu jest wiele pamiątek ściśle związanych z tą wielką Postacią naszego narodu. Bł. Kard. Wyszyński m.in. konsekrował ołtarz św. Józefa oraz ołtarz św. Maksymiliana Kolbego, poświęcił ołtarz polowy, marmurową chrzcielnicę, mozaikę obrazującą chrzest Polski oraz mozaikę ukazującą o. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym, poświęcił obraz MB Częstochowskiej w dolnym kościele, figurki Misterium Męki Pańskiej czy maszyny drukarsko-introligatorskie. Przede wszystkim jednak bł. Kardynał Wyszyński z pełnym zaangażowaniem nadzorował od samego początku beatyfikację i kanonizację o. Maksymiliana. Owo zaangażowanie wypływało z wiary w świętość założyciela Niepokalanowa. Sam kiedyś wyznał: „Każdego dnia, kiedy opuszczam swoje mieszkanie, idę do kaplicy obok fotografii o. Kolbego, patrzę na nią i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła świętego w Polsce były prowadzone po Bożemu.”

Od Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP nasza wspólnota parafialna i klasztorna cieszy się niejako powrotem swojego wielkiego Pasterza i Ojca w postaci relikwii. Są one wystawione do publicznej czci w ołtarzu św. Maksymiliana poniżej płaskorzeźby przedstawiającej Prymasa Tysiąclecia. W tym roku mija dokładnie 50 lat, jak Kard. Wyszyński konsekrował ów ołtarz.

Film z Uroczystości TUTAJ

 1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy: we wtorek wspomnienie dowolne
  św. Mikołaja, w środę wspomnienie św. Ambrożego.
 2. Jutro rozpocznie się peregrynacja Ikony św. Józefa po Teresinie. Prośmy dobrego Boga, aby czas spotkania rodzin ze św. Józefem był czasem wielkiego zaufania i doświadczenia szczególnej interwencji Boga w naszym życiu osobistym i rodzinnym.
 3. Do środy trwa Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem. Nauki nowennowe dziś
  o 17.00 połączone ze śpiewem Godzinek a w kolejne dni na Mszy św. o 18.00
  w Bazylice. W Kaplicy św. Maksymiliana Nowenna wg św. Faustyny. O 7.00 Msza św., następnie całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą różańcową. Zakończenie o 21.00 błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem i apelem.
 4. W czwartek obchodzić będziemy parafialny Odpust w związku z Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Mszy świętej o godz. 11.00 przewodniczył będzie JE Ks. Kazimierz Kard. Nycz. Podczas Mszy świętej Ordynariusz Archidiecezji dokona uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego do naszej Bazyliki. Po Eucharystii Godzina Łaski – wystawienie Najświętszego Sakramentu, różaniec, akt zawierzenia Niepokalanej i możliwość przystąpienia do Rycerstwa. Ponadto w tym dniu odprawione zostaną Msze święte o godz. 6.00, 7.00, 8.00 i 18.00,
  a w kaplicy w Budkach Piaseckich o godz. 00.
 5. Msze św. roratnie odprawiane są w dni powszednie o godz. 7.00.
 6. W przyszłą niedzielę zapraszamy przed Bazylikę w godz. 9.30-14.30 na kiermasz ozdób świątecznychprzygotowanych przez dzieci ze świetlicy parafialnej. Dla każdego przewidziana jest ciepła herbata i coś słodkiego. Będą także wyjątkowi goście na motorach.
 7. Pragniemy poinformować z przykrością, że w tym roku z przyczyn niezależnych od nas nie będzie żywej szopki przy domu parafialnym. Niemniej jednak zrobimy wszystko, co możliwe, aby za rok i w kolejnych latach powrócić do tego pięknego zwyczaju, który stał się już naszą tradycją.
 8. Przez cały okres Adwentu przy ołtarzu św. Antoniego będzie ustawiony kosz na produkty spożywcze dla ubogich.
 9. Opłatki wigilijne dostępne są w zakrystii oraz w kancelarii parafialnej. Są one także do nabycia także przy Furcie i Informacji. Składamy serdeczne „Bóg zapłać” za ofiary na utrzymanie naszego klasztoru.
 10. W Boże Narodzenie podczas Mszy św. o godz. 13.00 oraz po  jej zakończeniu zapraszamy do wspólnego kolędowania z chórem dziecięcym Fundacji Gwiazd
  z Żyrardowa.
 11. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 12. Ogłoszenie redakcji „Rycerza Niepokalanej”
 13. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do Pana: śp. o. Herman Legut, l. 87 z klasztoru w Niepokalanowie i śp. Jadwiga Łopacińska, l. 93 z Teresina. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…