1. Dziś przeżywamy IV Niedzielę Wielkanocy, nazywaną Niedzielą Dobrego Pasterza. Jest to jednocześnie 57. Światowy Dzień Modlitw o powołania do służby Bogu w Kościele, rozpoczynający Tydzień Modlitw o Powołania. Dziś także pierwsza niedziela maja, którą obchodzimy jako Niedzielę Rycerstwa Niepokalanej. Z tej racji kazania głosi o. Robert Stachowiak, asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej. Przed Bazyliką do nabycia materiały o Rycerstwie.
 2. W tym tygodniu w liturgii Kościoła będziemy obchodzić:
 • 4 maja w poniedziałek: Wspomnienie św. Floriana, męczennika
 • 6 maja w środę: Święto św. Apostołów Filipa i Jakuba;
 • 8 maja, w piątek: Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski, z tej racji nie obowiązuje post w tym dniu.
 1. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na prośbę Ojca Prowincjała przywróciła Uroczystość NMP Wszechpośredniczki Łask dla naszej Bazyliki i klasztoru, która będzie obchodzona 7 maja. Z tej racji Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył Ojciec Prowincjał Wiesław Pyzio.
 2. W naszej bazylice nabożeństwa majowe odprawiane są w niedziele o godz. 17.00, w dni powszednie po Mszy świętej wieczornej ok. godz. 18.30, w sobotę Msza św. wieczorna i nabożeństwo majowe w Sanktuarium Św. Maksymiliana.
 3. W tym tygodniu przypada I czwartek miesiąca, podczas Mszy św. o godz. 18.00 i na nabożeństwie majowym będziemy modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
 4. Przypominamy, że w związku z nowym rozporządzeniem w naszej bazylice podczas liturgii może znajdować się do 80 osób, w kaplicy św. Maksymiliana zaś 17 osób. Przypominamy również o obowiązku noszenia maseczek także podczas liturgii i na placu kościelnym, a także zachowaniu odpowiednich odległości.
 5. Zachęcamy do nabycia majowego numeru „Rycerza Niepokalanej”. W nim m.in. artykuły: „Pośredniczka Łask” o. Emila; „Wiosna chrześcijaństwa” ks. Andrzeja Panasiuka;  100. rocz. urodzin św. Jana Pawła bpa Józefa Zawitkowskiego; wspomnienie br. Cherubina Pawłowicza oraz wiele innych artykułów. Zachęcamy również do lektury Rycerzyka Niepokalanej: w nim artykuły o objawieniach w Gietrzwałdzie, o cudzie eucharystycznym w Sokółce, karta z królem Polski, Zygmuntem III Wazą. Do nabycia także najnowsza książka Papieża Franciszka „Modlitwa. Oddech nowego życia”. Niech jej lektura pomoże nam „powierzać nasze sprawy w ręce Boga” i umocni naszą wiarę. Można je nabyć przed bazyliką lub w sklepie internetowym.
 6. Przypominamy parafianom i tym, którzy uczestniczą we Mszy świętej w bazylice, że od maja do września włącznie Msza święta wieczorna w niedziele i uroczystości będzie odprawiana o godz. 19.00.
 7. W następną sobotę 9 maja w ramach Pielgrzymki Pokutnej odbędzie się całonocne czuwanie modlitewne w naszej Bazylice. O godzinie 20.30 – Różaniec o ustanie epidemii, następnie apel maryjny i Eucharystia. Od 22.00 do 5. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja prowadzona przez pielgrzymkową grupę męską. Czuwanie zakończy się mszą św, w niedzielę o 5.45. Całość czuwania będzie transmitowana przez Internet.
 8. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odszedł do wieczności: śp. Piotr Zdanowski, l. 92 z Serok Wsi. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…