1. Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczynająca Wielki Tydzień. O godz. 17.00 ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali. Wieczorem o godz. 20.30 w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II zapraszamy ponownie do Bazyliki na Wieczór Papieski. W programie: fragmenty nagrań przemówień papieskich, różaniec przebłagalny za oszczerstwa wobec św. Jana Pawła II, Apel Jasnogórski pod pomnikiem Papieża. Prosimy o zabranie ze sobą świec lub lampionów.
 2. (odczytać na Mszach 8.30-13.00): Na placu przed Bazyliką zapraszamy na kiermasz ozdób Wielkanocnych wykonanych przez dzieci z naszej świetlicy parafialnej oraz ich rodziców. Dla każdego przewidziana jest słodka niespodzianka.
 3. W tym tygodniu na nowo będziemy przeżywać najważniejsze wydarzenia naszej wiary. WIELKI CZWARTEK: Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, a następnie przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i całonocna adoracja. W dniach Triduum Paschalnego nie ma adoracji w Kaplicy Pokoju. WIELKI PIĄTEK: W tym dniu obowiązuje post ścisły. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, a po niej przeniesienie Pana Jezusa do kaplicy Grobu Pańskiego i całonocna adoracja. Zbierana w tym dniu taca przeznaczona jest na Grób Pański w Jerozolimie. W Wielki Piątek zapraszamy do indywidualnej i wspólnotowej adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. Adoracja grup istniejących przy naszej parafii będzie następująca:

11.00 – 12.00 Schola dziecięca, Mali Rycerze Niepokalanej i dzieci

12.00 – 13.00 Wspólnota Małżeństw, Rycerstwo Niepokalanej

13.00 – 14.00 Starsza grupa kandydatów do bierzmowania

14.00 – 15.00 Młodsza grupa kandydatów do bierzmowania

15.00              Nowenna do Miłosierdzia Bożego i Gorzkie Żale

16.00 – 17.00 Franciszkański Zakon Świeckich

17.00 – 18.00 Wspólnota Żywego Różańca

Po liturgii Wielkiego Piątku do godz. 21.00 – Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym. W piątek o godz. 11.00 przy Bazylice odbędzie się spotkanie dziewczynek chętnych do sypania kwiatków podczas procesji rezurekcyjnej. Zapraszamy dziewczynki z klas pierwszych, drugich, trzecich i czwartych.

WIELKA SOBOTA: Święcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie od godz. 8.00 do 16.00 na zewnątrz Bazyliki. Święcenie pokarmów w kaplicy w Budkach Piaseckich w godz. 10.00-12.00 a w Niepokalanowie Lasku o godz. 9.00, 10.00 i 11.00. W czasie święcenia pokarmów będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Od godz. 16.00 do 18.00 spowiedź święta będzie w Sanktuarium św. Maksymiliana. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00. Na liturgię przynosimy ze sobą świece. Po zakończeniu Liturgii przez całą noc będzie możliwość adoracji Chrystusa Zmartwychwstałego przy pustym grobie. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Rezurekcja o godz. 6.00. Msza święta w poranek wielkanocny sprawowana będzie w intencji Parafian. Nie będzie Mszy św. o godz. 7.00.

 1. W dniach 21-23 kwietnia w Domu Parafialnym odbędzie się Kurs Nowe Życie. Zapraszamy osoby przeżywające duchową pustkę, osoby pragnące doświadczyć czegoś więcej w swojej wierze, osoby chcące doświadczyć realnej obecności Boga w ich życiu. Szczegóły zapisów na stronie internetowej parafii.
 2. Zespół Szkół Prymasa Tysiąclecia w Teresinie serdecznie zaprasza absolwentów 8 klas z rodziną lub przyjaciółmi na „Piknik Zawodowy”, który odbędzie się 15 kwietnia w godz. 10-14 na terenie szkoły. W programie m.in.: koncert, pokaz wojskowy, kurs pierwszej pomocy, pokaz gokardów, wystawa lokalnych firm, warsztaty dietetyczne, ciepły poczęstunek.
 3. Zapraszamy na pielgrzymkę samolotową do Medjugorie w dniach 02-09.07.2023 r. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Szczegółowy program na stronie internetowej parafii i w gablocie przy Bazylice.
 4. W przedsionku Bazyliki rozprowadzane są świece na stół wielkanocny w cenie 18 zł. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z Bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
 5. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 1. Rozpoczęliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne, które potrwają do środy. Msze święte z nauką rekolekcyjną w Bazylice o godz. 11.00 i 18.00 a w Budkach Piaseckich o godz. 16.00. Szczegółowy program rekolekcji znajduje się w gablocie oraz na stronie internetowej parafii. Zapraszamy do jak najliczniejszego skorzystania z nauk oraz ze spowiedzi.
 2. W piątek nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędzie się ulicami naszej parafii po wieczornej Mszy świętej. Z tej racji nie będzie Drogi Krzyżowej o godz. 17.00 dla dzieci. Przejdziemy następującymi ulicami: o. M. Kolbego, Srebrną, Krańcową, Perłową, Cichą, Cmentarną, o. M. Kolbego. Serdecznie zachęcamy do licznego udziału oraz prosimy o zabranie ze sobą świec lub lampionów.
 3. W piątek w kaplicy św. Maksymiliana odbędzie się czuwanie przed pierwszą sobotą. W programie: adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec i Msza św. Początek o 19.00.
 4. W sobotę odbędzie się Spotkanie Oddaj się Maryi. O 9.30 konferencja i świadectwa, o 11.00 Msza św. z zawierzeniem, następnie nabożeństwo wynagradzające i przyjęcie do MI. W przerwie możliwość skorzystania z ciepłego posiłku. Gościem spotkania będzie ks. Marek Dziewiecki, który na Mszy św. o 11.00 wygłosi kazanie i o 14.00 w sali św. Bonawentury wygłosi konferencję pt. Jak wychodzić z kryzysu? Osiem warunków.
 5. W sobotę o godz. 15.30 w Bazylice gościć będziemy Zespół Mazowsze, który wykona „Requiem” Mozarta oraz pieśni pasyjne. Wstęp wolny. Zapraszamy do wspólnej medytacji nad Męką Pańską.
 6. Za tydzień Niedziela Palmowa. Poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej. Tego dnia zapraszamy na kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych przez dzieci z naszej świetlicy parafialnej. Odbędzie się on przed Bazyliką w godzinach 9.30-14.00. Dla każdego przeznaczona będzie słodka niespodzianka.
 7. W niedzielę siostry niepokalanki i parafia Szymanów organizują marsz w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Rozpoczęcie o 10.00 w Szymanowie a zakończenie przy pomniku Papieża w Niepokalanowie ok. godz. 12.00.
 8. W niedzielę 2 kwietnia o godz. 20.30 w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II zapraszamy do Bazyliki na Wieczór Papieski. W programie: fragmenty nagrań przemówień papieskich, różaniec przebłagalny za oszczerstwa wobec św. Jana Pawła II, apel jasnogórski pod pomnikiem Papieża. Prosimy o zabranie ze sobą świec lub lampionów.
 9. W dniach 21-23 kwietnia w Domu Parafialnym odbędzie się Kurs Nowe Życie. Zapraszamy na niego osoby przeżywające duchową pustkę, osoby pragnące doświadczyć czegoś więcej w swojej wierze, osoby chcące doświadczyć realnej obecności Boga w ich życiu. Przed Bazyliką znajdują się przedstawiciele wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, którzy rozdają ulotki z informacją nt. sposobu zapisu na te weekendowe rekolekcje.
 10. W koszu przy ołtarzu św. Antoniego zbieramy produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii. Rozdzielaniem tych darów zajmie się parafialny Zespół Caritas.
 11. W przedsionku Bazyliki rozprowadzane są świece na stół wielkanocny w cenie 18 zł. Każde uzyskane 3 zł ze sprzedaży świec jest przeznaczone na działalność charytatywną naszego parafialnego Zespołu Caritas.
 12. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z Bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
 13. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 1. W tym tygodniu w liturgii obchodzimy w poniedziałek Uroczystość Św. Józefa, Oblubieńca NMP, a w sobotę Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Dzień Świętości Życia. Zachęcamy do włączenia się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Do duchowej adopcji będzie można przystąpić w sobotę podczas Mszy o godz. 11.00 i 18.00. Pod chórem znajdują się foldery dla osób chcących podjąć się tego dzieła.
 2. Zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej ok. godz. 18.30; zaś nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.00.
 3. Jutro rozpoczynają się rekolekcje wielkopostne w szkole podstawowej
  w Paprotni
  . Otoczmy je modlitwą, aby przyniosły jak największe owoce.
 4. W piątek 24 marca o godz. 20.00 w Bazylice zostanie odprawiona Msza Święta
  z błogosławieństwem dla uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Trasa rozpocznie się i zakończy na placu przed świątynią.
 5. W sobotę odbędzie się ostatnie nabożeństwo pokutne za grzechy przeciwko życiu. Na Mszy św. o godz. 11.00 będziemy się modlić w intencji całkowitego zaprzestania aborcji i innych grzechów przeciwko życiu w Polsce i na świecie. Po Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem modlitwy pokutne za grzechy aborcji.
 6. Także w sobotę o godz. 19.00 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie formacyjne Rycerzy Niepokalanej.
 7. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy parafialne rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je dr Radosław Kacprzak. Szczegółowy program rekolekcji znajduje się w gablocie oraz na stronie internetowej parafii. Zapraszamy do jak najliczniejszego skorzystania z nauk oraz ze spowiedzi.
 8. Za tydzień zapraszamy na Mszę świętą z modlitwą o uzdrowienie o godz. 18.00.
 9. W sobotę 1 kwietnia o godz. 15.30 w Bazylice gościć będziemy Zespół Mazowsze, który wykona „Requiem” Mozarta oraz pieśni pasyjne. Wstęp wolny. Zapraszamy do wspólnej medytacji nad Męką Pańską.
 10. Trwa cykl mini-katechez nt. siedmiu sakramentów świętych pt. „Nie z tego świata. Są one głoszone we wszystkie niedziele Wielkiego Postu podczas Mszy świętej
  o godz. 10.00.
 11. W koszu przy ołtarzu św. Antoniego zbieramy produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii. Rozdzielaniem tych darów zajmie się parafialny Zespół Caritas.
 12. W przedsionku Bazyliki rozprowadzane są świece na stół wielkanocny w cenie
  18 zł. Każde uzyskane 3 zł ze sprzedaży świec jest przeznaczone na działalność charytatywną naszego parafialnego Zespołu Caritas.
 13. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z Bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
 14. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 15. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli do wieczności: śp. Ryszard Zdanowski, l. 65 z Granic, śp. Janina Okurowska, l. 58 z Serok Wsi, śp. Marianna Leszczyńska, l. 100 z Serok Parceli. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…
 1. Zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej ok. godz. 18.30; zaś nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.00.
 2. Rozpoczyna się seria rekolekcji dla szkół podstawowych naszej parafii. Od jutra rekolekcje w szkole podstawowej w Budkach Piaseckich a od środy – w Teresinie.
 3. W sobotę o godz. 9.00 w kaplicy św. Maksymiliana sprawowana będzie Msza święta w intencji Radia Maryja, TV Trwam i naszej Ojczyzny.
 4. Zapraszamy dziewczęta na spotkanie Bieli, które odbędzie się w sobotę 18 marca o godz. 12.00 w Domu Parafialnym.
 5. W sobotę odbędzie się kolejne nabożeństwo pokutne za grzechy przeciwko życiu. Na Mszy św. o godz. 11.00 będziemy się modlić w intencji wynagrodzenia za grzechy mężczyzn. Po Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem zostanie odmówiona specjalna modlitwa ojca o uwolnienie z ciężaru po grzechu aborcji.
 6. W sobotę odbędzie się spotkanie formacji kobiet „Świętość w zwyczajności” nt. zasad rozeznawania duchowego. Równolegle będzie spotkanie dla mężczyzn nt. języka, którym się posługujemy. Początek o godz. 9.40 w Domu rekolekcyjnym, o 11.00 Msza św. w intencji kobiet i mężczyzn i warsztaty.
 7. W piątek 23 marca o godz. 20.00 w Bazylice zostanie odprawiona Msza Święta z błogosławieństwem dla uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Trasa rozpocznie się i zakończy na placu przed świątynią.
 8. Zapraszamy na cykl mini-katechez nt. siedmiu sakramentów świętych pt. „Nie z tego świata. Są one głoszone we wszystkie niedziele Wielkiego Postu podczas Mszy świętej o godz. 10.00.
 9. W koszu przy ołtarzu św. Antoniego zbieramy produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii. Rozdzielaniem tych darów zajmie się parafialny Zespół Caritas.
 10. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z Bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
 11. Pracownia artystyczna jest w trakcie wykonywania mozaiki przedstawiającej błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa, która zostanie umieszczona w naszej Bazylice przy ołtarzu św. Maksymiliana. Ze względu na problemy zdrowotne wykonawcy nastąpi to dopiero we wrześniu bieżącego roku. Za wszystkie ofiary na ten cel składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
 12. (czytać od Mszy o godz. 8.30) Zachęcamy do odpisania 1,5% podatku dla wsparcia naszej Parafianki Malwiny Budnik, zmagającej się od lat ze skutkami operacji guza mózgu. Szansą na poprawę jej zdrowia jest kosztowne i nierefundowane przez NFZ leczenie i rehabilitacja. Przed Bazyliką stoją harcerze, którzy po Mszach rozdają foldery ze szczegółami sposobu udzielenia wsparcia.
 13. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.

OŚWIADCZENIE

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI

METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

 

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

 

Warszawa, 9 marca 2023 roku

 

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

 1. Dzisiaj po wszystkich Mszach Świętych odbędzie się zbiórka do puszek na rzecz dzieła pomocy misjonarzom Ad Gentes.
 2. Zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej ok. godz. 18.30; zaś nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.00.
 3. W sobotę odbędzie się pierwsze z trzech nabożeństw pokutnych za grzechy przeciwko życiu. W tej intencji będziemy się modlić na Mszy św. o 11.00 a następnie przed Najświętszym Sakramentem zostanie odmówiona specjalna modlitwa matki o uwolnienie z ciężaru po grzechu aborcji.
 4. W sobotę też odbędzie się Nocna Pielgrzymka Pokutna z Miedniewic do Niepokalanowa oraz czuwanie modlitewne w kaplicy św. Maksymiliana. Wyjazd pielgrzymów autokarami sprzed domu parafialnego o 20.00, zapisy u p. Ani Włodarczyk, telefon w gablocie. Początek czuwanie o 20.30. Na zakończenie wspólna Msza św. w bazylice w niedzielę o 5.45.
 5. Zapraszamy na cykl mini-katechez nt. siedmiu sakramentów świętych pt. „Nie z tego świata. Są one głoszone we wszystkie niedziele Wielkiego Postu podczas Mszy świętej o godz. 10.00.
 6. W koszu przy ołtarzu św. Antoniego zbieramy produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii. Rozdzielaniem tych darów zajmie się parafialny Zespół Caritas.
 7. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z Bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
 8. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.
 9. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszły do Pana: śp. Ewa Wiśniewska, l. 84 z Ludwikowa i śp. Eugenia Brzezińska, l. 83 z Teresina. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie …