Po raz kolejny jest to największa na Mazowszu żywa szopka. W tym roku powstała już po raz 10., na placu w pobliżu bazyliki oraz Domu Parafialnego w Niepokalanowie. Otwarcie odbyło się 24 grudnia, czyli w dzień Wigilii. W szopce na kilka świątecznych dni jak zwykle pojawili się mili goście: kuce, kozy, owce, ptaki ozdobne, pawie, bażanty, kaczki, króliki, świnki wietnamskie. Szopka z żywymi zwierzętami będzie otwarta do niedzieli, 27 grudnia. Poniżej galeria zdjęć.

„Miejmy nadzieję, że odwiedzanie szopki i oglądanie prawdziwych zwierząt nie będzie jedyną atrakcją, ale dzięki odwzorowaniu prawdziwej atmosfery tamtych wydarzeń, zastanowimy się nad tym wszystkim, co Bóg dla nas zrobił – powiedział o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii w Niepokalanowie, pomysłodawca szopki.

Budowa szopki rozpoczęła się na początku grudnia br. W prace dobrowolnie włączali się parafianie i wolontariusze. Pomimo czasem złej pogody chętnych do pracy mężczyzn nie brakowało. Tegoroczna budowla jest największa z dotychczasowych dziewięciu, jakie w minionych latach powstawały w Niepokalanowie: ok. 30 m. długości, 15 m. szerokości oraz 7 m wysokości, a powierzchnia dachu to blisko 300 m2! To stało się już tradycją, aby każda kolejna szopka była większa od poprzedniej.

W szopce są kojce dla zwierząt, platformy dla figur różnych świętych lub postaci związanych z Bożym Narodzeniem. Centralne miejsce przygotowane jest oczywiście dla Świętej Rodziny. Całość zbudowana jest z drewna i słomy i można powiedzieć, że już teraz, jeszcze przed otwarciem, szopka robi niezwykłe wrażenie.

„Szopki w kościołach są piękne, nastrojowe, ale też najczęściej ‚ugrzecznione’” – podkreśla proboszcz parafii w Niepokalanowie. Dodaje, że szopki ze zwierzętami, budowane na zewnątrz mają swój ubogi i bardzo wiarygodny klimat. Zdaniem o. Sąsiadka zapach zwierząt, siana czy odczucie zimna pomaga doświadczyć prawdziwego klimatu wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat.

Oficjalne otwarcie szopki odbyło się w Wigilię, po Mszy Świętej Pasterskiej, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Wówczas przy szopce odbył się również koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieżowego Zespołu muzycznego „Miriam”, działającego przy parafii Niepokalanów. Szopka z żywymi zwierzętami będzie otwarta do niedzieli, 27 grudnia, natomiast cała budowla zostanie rozebrana dopiero po 2 lutego, czyli po święcie Ofiarowania Pańskiego.

Tekst: Paweł Wróblewski/www.teresin24.pl

Zdjęcia: br. Mieczysław Wojtak