1. Zapraszamy do licznego udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W piątki Droga Krzyżowa: dla dzieci o godz. 17.00, dla młodzieży i dorosłych po Mszy świętej wieczornej ok. godz. 18.30; zaś nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 17.00.
  2. Rozpoczyna się seria rekolekcji dla szkół podstawowych naszej parafii. Od jutra rekolekcje w szkole podstawowej w Budkach Piaseckich a od środy – w Teresinie.
  3. W sobotę o godz. 9.00 w kaplicy św. Maksymiliana sprawowana będzie Msza święta w intencji Radia Maryja, TV Trwam i naszej Ojczyzny.
  4. Zapraszamy dziewczęta na spotkanie Bieli, które odbędzie się w sobotę 18 marca o godz. 12.00 w Domu Parafialnym.
  5. W sobotę odbędzie się kolejne nabożeństwo pokutne za grzechy przeciwko życiu. Na Mszy św. o godz. 11.00 będziemy się modlić w intencji wynagrodzenia za grzechy mężczyzn. Po Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem zostanie odmówiona specjalna modlitwa ojca o uwolnienie z ciężaru po grzechu aborcji.
  6. W sobotę odbędzie się spotkanie formacji kobiet „Świętość w zwyczajności” nt. zasad rozeznawania duchowego. Równolegle będzie spotkanie dla mężczyzn nt. języka, którym się posługujemy. Początek o godz. 9.40 w Domu rekolekcyjnym, o 11.00 Msza św. w intencji kobiet i mężczyzn i warsztaty.
  7. W piątek 23 marca o godz. 20.00 w Bazylice zostanie odprawiona Msza Święta z błogosławieństwem dla uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Trasa rozpocznie się i zakończy na placu przed świątynią.
  8. Zapraszamy na cykl mini-katechez nt. siedmiu sakramentów świętych pt. „Nie z tego świata. Są one głoszone we wszystkie niedziele Wielkiego Postu podczas Mszy świętej o godz. 10.00.
  9. W koszu przy ołtarzu św. Antoniego zbieramy produkty spożywcze i chemiczne dla najbardziej potrzebujących z naszej parafii. Rozdzielaniem tych darów zajmie się parafialny Zespół Caritas.
  10. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do oznaczonej puszki przy wyjściu z Bazyliki. W intencji wszystkich Ofiarodawców modlić się będziemy na Mszy świętej w Wigilię Paschalną.
  11. Pracownia artystyczna jest w trakcie wykonywania mozaiki przedstawiającej błogosławionych Męczenników z Niepokalanowa, która zostanie umieszczona w naszej Bazylice przy ołtarzu św. Maksymiliana. Ze względu na problemy zdrowotne wykonawcy nastąpi to dopiero we wrześniu bieżącego roku. Za wszystkie ofiary na ten cel składamy serdeczne „Bóg zapłać”.
  12. (czytać od Mszy o godz. 8.30) Zachęcamy do odpisania 1,5% podatku dla wsparcia naszej Parafianki Malwiny Budnik, zmagającej się od lat ze skutkami operacji guza mózgu. Szansą na poprawę jej zdrowia jest kosztowne i nierefundowane przez NFZ leczenie i rehabilitacja. Przed Bazyliką stoją harcerze, którzy po Mszach rozdają foldery ze szczegółami sposobu udzielenia wsparcia.
  13. Po Mszy św. przy ołtarzu św. Franciszka odbędzie się poświęcenie dewocjonaliów.

OŚWIADCZENIE

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI

METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

 

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

 

Warszawa, 9 marca 2023 roku

 

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski