Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Dotychczas świat żył trudnościami, jakie ze sobą przyniosła pandemia. Kiedy wydawało się, że nic gorszego w najbliższym czasie już się nie wydarzy, wybuchła wojna za naszą wschodnią granicą, a z nią światowa inflacja i wielki kryzys gospodarczy. Każdy kolejny miesiąc przynosi wyzwania, którym zarówno społeczeństwo jak i pojedyncze rodziny muszą dzielnie stawiać czoła. W tym wymagającym czasie konieczne jest ponowne spojrzenie na swoje życie duchowe: modlitwę, spowiedź, niedzielną Eucharystię. To właśnie ono od wieków pomagało chrześcijanom przetrwać najtrudniejsze czasy – i nie tylko przetrwać, ale wyjść z nich jeszcze silniejszymi. Prośmy usilnie Boga, aby wyposażył nas w bogactwa duchowe, aby rozpalił w nas wiarę i nadzieję! Niech Maryja, Niepokalana Matka naszej parafii otoczy wszystkie rodziny swoim płaszczem. Niech błogosławieństwo kapłana podczas wizyty kolędowej będzie znakiem zaproszenia Boga do codziennych trosk. A Bóg, nasz dobry Ojciec, który niczego nie odmawia proszącym Go z wiarą, niech umacnia nasze siły, zabiera smutek i przygnębienie a wlewa pokój i radość oraz obdarzy wszelkimi potrzebnymi dobrami!

W tym miejscu pragniemy również podziękować Wam, drodzy Bracia i Siostry, za ofiary złożone przy okazji wizyty duszpasterskiej. Będą one przeznaczone na dofinansowanie wielu dzieł, które w tym roku planujemy podjąć: remontu salek duszpasterskich w domu parafialnym, zmiany sposobu ogrzewania domu parafialnego, budowy stałej konstrukcji wykorzystywanej w czasie Bożego Narodzenia do Żywej Szopki a w okresie letnim służącej jako altana dla spotkań grup parafialnych.

 

Przez cały styczeń kancelaria parafialna czynna będzie od poniedziałku do piątku jedynie przed południem w godz. 9.00-10.30 (w uroczystości nieczynna).

tel. 46 864 09 30

e-mail: parafia.niepokalanow@gmail.com

 

Podczas Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny JE ks. Kard. Kazimierz Nycz dokonał uroczystego wprowadzenia do Bazyliki relikwii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Zostały one wniesione przez uczniów Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Wyniesiony w ubiegłym roku na ołtarze bł. Kard. Wyszyński był przyjacielem Niepokalanowa, a nawet „naszym bratem”, jak sam siebie określił we wpisie do księgi pamiątkowej. Wielokrotnie odwiedzając tutejszą wspólnotę był świadkiem rozwoju klasztoru, budowy Bazyliki. Czasem tylko były to wizyty kurtuazyjne, częściej zaś urzędowe, połączone z funkcją ordynariusza miejsca, ale i wtedy znajdował chwilę, aby zwiedzić poszczególne działy pracy, przemówić do zebranych zakonników, spożyć z nimi posiłek, obejrzeć amatorskie przedstawienie Męki Pańskiej czy Panoramę Tysiąclecia. Przed 72 laty erygował parafię. W tym miejscu jest wiele pamiątek ściśle związanych z tą wielką Postacią naszego narodu. Bł. Kard. Wyszyński m.in. konsekrował ołtarz św. Józefa oraz ołtarz św. Maksymiliana Kolbego, poświęcił ołtarz polowy, marmurową chrzcielnicę, mozaikę obrazującą chrzest Polski oraz mozaikę ukazującą o. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym, poświęcił obraz MB Częstochowskiej w dolnym kościele, figurki Misterium Męki Pańskiej czy maszyny drukarsko-introligatorskie. Przede wszystkim jednak bł. Kardynał Wyszyński z pełnym zaangażowaniem nadzorował od samego początku beatyfikację i kanonizację o. Maksymiliana. Owo zaangażowanie wypływało z wiary w świętość założyciela Niepokalanowa. Sam kiedyś wyznał: „Każdego dnia, kiedy opuszczam swoje mieszkanie, idę do kaplicy obok fotografii o. Kolbego, patrzę na nią i całuję mu stopy. Proszę go o siłę i moc, by sprawy Kościoła świętego w Polsce były prowadzone po Bożemu.”

Od Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP nasza wspólnota parafialna i klasztorna cieszy się niejako powrotem swojego wielkiego Pasterza i Ojca w postaci relikwii. Są one wystawione do publicznej czci w ołtarzu św. Maksymiliana poniżej płaskorzeźby przedstawiającej Prymasa Tysiąclecia. W tym roku mija dokładnie 50 lat, jak Kard. Wyszyński konsekrował ów ołtarz.

Film z Uroczystości TUTAJ

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z procesji Bożego Ciała – tym razem trasa wiodła przez Paprotnię.

W czwartek 7 kwietnia gościliśmy w naszej świątyni Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” z koncertem pieśni pasyjnych i wielkopostnych pt. „Stabat Mater”. Bardziej niż koncertem można było nazwać to wydarzenie modlitewną medytacją nad Najświętszą Męką Naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Niepokalanej Matki. Wieczór dedykowany był ofiarom wojny na Ukrainie. W związku z tym nasi Skauci Europy po koncercie zbierali do puszek datki na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wojny.

W dniach 21-23 marca 2022 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży z Zespołu Szkół im. Prymasa Tysiąclecia w Teresinie. Rekolekcje poprowadził o. Mariusz Książek, który na każdy z tych dni zaprosił gości, którzy podzielili się swoją historią odnalezienia Boga i doświadczeniem życia przy Nim w codziennej prozie życia. Tymi gośćmi byli czołowi chrześcijańscy raperzy polskiej sceny hip-hop: Tau, Anatom i Edzio. W ramach rekolekcji poza tradycyjnymi naukami w szkole i bazylice zorganizowane były wieczorne aftery, na których można było przy luźnym spotkaniu w kawiarence „Zaułek Aniołów” porozmawiać z zaproszonymi gośćmi na wszystkie nurtujące tematy.

 

 

 

W poniedziałek 14 marca zebrane dzień wcześniej w naszej parafii dary medyczne wyruszyły w transporcie na Ukrainę. Ostatecznie zostaną przekazane do parafii św. Mikołaja w Kijowie i będą używane do pomocy medycznej poszkodowanym w wyniku działań wojennych. W imieniu wszystkich obdarowanych składamy serdeczne „Bóg zapłać!” za otwarte i dobre serce. Niech Pan Bóg Wam błogosławi!

Zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie!

Poniżej znajduje się plik z aktualną tabelą wolnych godzin adoracyjnych. Naszą ideą jest, aby wszystkie z 744 godzin (czyli każda godzina miesiąca) miały osobę, która będzie trwała przed Najświętszym Sakramentem adorując w intencji pokoju  oraz triumfu Niepokalanego Serca Maryi na całym świecie („na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje”).

Co mogę zrobić? – krok po kroku:

  1. Wybrać jedną godzinę w miesiącu (np. w każdy trzeci wtorek miesiąca, godz. 17.00-18.00) (zajęte godziny zaznaczone zostały w tabeli brązowym polem)
  2. Napisać wiadomość na adres: parafia.niepokalanow@gmail.com Wiadomość ta, poza informacją o deklaracji adoracji, powinna zawierać następujące dane: imię, nazwisko, numer telefonu, wybrany dzień miesiąca, wybraną godzinę adoracji w tym dniu. Można zgłosić się również telefonicznie dzwoniąc do kancelarii w godzinach jej otwarcia.
  3. Zobowiązać się od tej pory, by co miesiąc adorować Najświętszy Sakrament w Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie o wybranej porze.

Co zrobić, jeśli by okazało się, że któregoś miesiąca nie jest możliwe osobiście wybrać się na adorację o umówionej porze?

Wówczas należy poszukać zastępstwa wśród członków swojej rodziny bądź znajomych. Jeśli i to okaże się niemożliwe, wówczas należy zadzwonić do Opiekuna Dnia z prośbą, by pomógł znaleźć zastępstwo.

Kim jest Opiekun Dnia?

Jest to osoba odpowiedzialna za wszystkie 24 osoby adorujące w danym dniu. Posiada on numery telefonu do tych 24 osób. Udostępnia on również swój numer telefonu osobom, którymi się opiekuje. Opiekuna Dnia wyznacza duszpasterz parafii (np. o. proboszcz). Wszystkich Opiekunów jest 31. Posiadają oni kontakt telefoniczny do siebie nawzajem. Opiekunowie Dnia zostaną wyznaczeni, gdy tabela godzin adoracji zostanie wypełniona bądź zbliży się do wypełnienia. Do tego czasu zastępstwa należy szukać we własnym zakresie.

Rekolekcje Adwentowe dobiegły do końca. Było to wyjątkowe przeżycie. I niech owoce tego czasu teraz dojrzewają i nabierają smaku. Pamiętajmy w modlitwie o rekolekcjoniście – ks. Tomaszu Kosteckim!

Zapraszamy do obejrzenia transmisji Mszy świętych z wszystkich trzech dni rekolekcyjnych:

dzień 1

dzień 2

dzień 3

Nowy rok otwiera przed nami nowy rozdział w historii naszego życia. Spoglądamy na ten czas z ciekawością a nierzadko z niepokojem, zwłaszcza wobec trudności, jakie ze sobą przyniosła pandemia koronawirusa. Być może ktoś w jej wyniku stracił osobę bliską, inny zdrowie czy pracę albo stabilność finansową. U niektórych wiara uległa zachwianiu a u innych wręcz przeciwnie – odnowieniu. Pragniemy wraz z wizytą w Waszym domu przynieść Wam, drodzy Bracia i Siostry, pokój od Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa! Niech Święta Rodzina będzie dla Was wzorem znoszenia trudności, szukania ratunku u Boga i dbania o szczere i mocne więzi rodzinne! Niech w tym wszystkim umacnia Was wstawiennictwo Niepokalanej i św. Józefa oraz Boże błogosławieństwo, którego z serca udzielamy.

W tym miejscu pragniemy również podziękować za ofiary złożone przy okazji wizyty duszpasterskiej. Będą one przeznaczone na kontynuowanie prac modernizacyjnych w kaplicy cmentarnej oraz w salach duszpasterskich domu parafialnego.
Akcja „Paczuszka dla Maluszka” zakończona! Składamy wszystkim Darczyńcom serdeczne „Bóg zapłać” za niezwykle hojne obdarowanie dzieci i ich mam! Dary zostały w większości dostarczone już wczoraj do Domu Samotnej Matki w Piaskach Królewskich. Jednak ze względu na ogromną ilość darów nie zmieściło się wszystko „na raz” do auta, więc niebawem w kolejnym transporcie pozostałe prezenty dotrą do DSM.
Za Dobrodziejów zostanie odprawiona Msza św. podczas Pasterki o 24.00 w Bazylice.