Święty Jan Chrzciciel jest wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym. Istnieje przy parafii w Niepokalanowie od kilkunastu lat. Wspólnotę tworzą ludzie różnych stanów i w różnym wieku.
Wspólnota św. Jana Chrzciciela jest wspólnotą świeckich, której członkowie, ożywieni dotknięciem Ducha Świętego, pragną pogłębiać swoją wiarę, w postawie ciągłego nawracania, oraz – wsłuchując się w Słowo Boże – nieść Dobra Nowinę wszystkim ludziom.
Spotykamy się w każdy wtorek o godzinie 19.00. Spotkania są otwarte zapraszamy osoby w każdym wieku, sytuacji życiowej, stanie ducha, a szczególnie mocno tych, którzy jeszcze nie znaleźli swego miejsca w Kościele i nigdy nie czuli się naprawdę kochanymi dziećmi Boga. Przyjdź i zobacz, jakich cudów dokonuje Pan Bóg w naszym życiu. Chcemy podzielić się z Tobą radością płynącą z przeżywania wiary!
Nasze spotkanie to wspólna Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa – głównie wielbiąca – oraz formacja duchowa.
Członkowie wspólnoty, pociągnięci słowami Chrystusa słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać (por. Łk 17, 10) osobistym zaangażowaniem i odpowiedzialnością za brata/siostrę starają się kształtować ducha służby względem drugiego człowieka i w poszanowaniu do jego osobistych wyborów być towarzyszem we wspólnej drodze.
Grupa Odnowy w Duchu Świętym „Jan Chrzciciel” przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie
Powstała w ostatnim tygodniu sierpnia 1996 r. z inicjatywy osób świeckich przynaglonych zaproszeniem Ducha Świętego. Inicjatywie tej pobłogosławił ówczesny proboszcz Parafii Niepokalanów o. Ludwik Bartoszak OFM Conv., a pierwszym opiekunem grupy został o. Jarosław Głażewski OFM Conv. Liderem została Hanna Kłys.
Na początku grupa liczyła siedem osób i stopniowo powiększała się liczebnie. Spotkania modlitewne od początku odbywały się we wtorki o 19.00. Przez pierwsze lata grupa gromadziła się na modlitwie w kaplicy domu rekolekcyjnego „Kwadrat”, natomiast od roku 2001 spotkania odbywają się w domu parafialnym w Niepokalanowie, wcześniej w małej salce, a w miarę rozrastania się grupy spotkania przeniesiono do przestronnej sali na górze.
Nazwa grupy, a jednocześnie jej Patron – Jan Chrzciciel – została rozeznana wkrótce po jej założeniu. Podczas spotkania modlitewnego otwarte zostało Słowo Boże w miejscu: Ewangelia Św. Jana Prolog o Słowie, co osoby odpowiedzialne za grupę odczytały jako zaproszenie, by obrać św. Jana Chrzciciela za patrona,
a jednocześnie za wzór do naśladowania na drodze osobistego nawrócenia oraz ewangelizacji.
Głównym charyzmatem grupy „Jan Chrzciciel” jest modlitwa wstawiennicza w intencjach indywidualnych osób, jak również modlitwa za Kościół, naszą Ojczyznę i cały świat. Szczególną troską modlitewną otaczamy kapłanów, parafię
i klasztor Niepokalanów, sprawy Gminy Teresin. Diakonia modlitwy wstawienniczej posługuje w domu parafialnym w każdy czwartek o godzinie 19.00.
Od roku założenia do chwili obecnej grupa cieszyła się opieką duszpasterza. Jednocześnie, osoby kapłanów zmieniały się na przestrzeni lat. Kolejnymi opiekunami byli franciszkanie:
o. Jarosław Głażewski (1996 – 1998), o. Andrzej Sachanowski (1998 – 2000), o. Piotr Szczepański (2000 – 2002), o. Grzegorz Klimczyk (2002 – 2004),
o. Andrzej Sąsiadek (2004 – 2012), o. Karol Olborski (2012 – 2014).
Obecnym opiekunem grupy od 2014 r. jest ponownie o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii Niepokalanów.
Osoby należące do grupy „Jan Chrzciciel” podejmują osobistą formację, korzystając przede wszystkim z propozycji rekolekcji i weekendów formacyjnych diecezjalnego Centrum Odnowy „Wieczernik” w Magdalence. Co roku w maju uczestniczymy także w ogólnopolskim Czuwaniu Grup Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze. W każdym roku grono członków wspólnoty uczestniczy w Dniu Jedności Grup Odnowy Archidiecezji Warszawskiej, organizowanym przez Centrum Formacji „Wieczernik”. Podczas tego spotkania podejmujemy roczną modlitwę za wylosowaną grupę Odnowy z diecezji. W ostatnich latach modliliśmy się za grupy z Ursusa i Magdalenki.
Regularnie przeżywamy weekendowe dni skupienia dla naszej grupy, prowadzone przez aktualnego duszpasterza grupy: w Gietrzewałdzie (listopad 2011), w Moglilnie (marzec 2012), w Niepokalanowie ( jesień 2013, weekend poprowadzony przez członków wspólnoty Mocni w Duchu w ramach programu SOS dla Wspólnot ), w Kaliszu ( czerwiec 2014) oraz ostatnio w listopadzie 2015 r. na Świętym Krzyżu. W 2009 r. na dziesięciu kolejnych spotkaniach wtorkowych przeżywaliśmy rekolekcje dla naszej grupy oparte na Dekalogu. Katechezy głosił o. Andrzej Sąsiadek.
Posługi i zaangażowania grupy „Jan Chrziciel” w parafii Niepokalanów:
* modlitwa wstawiennicza
* pomoc w przygotowaniu młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania (od 2004 r.)
* organizowanie i przeprowadzenie Rekolekcji Ewangelizacyjnych Odnowy (REO) dla parafii (dotychczas odbyły się w latach 2004, 2006, 2010, 2014.)
* Msza św. i nabożeństwo modlitewne w intencji uzdrowienia dusz i ciał, w bazylice w Niepokalanowie (od 2009 r.)
* coroczne czuwania modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego
* przygotowywanie jednego z ołtarzy na procesję podczas Uroczystości Bożego Ciała
* adoracja przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek i w Wigilię Paschalną
* współpraca z parafialnym zespołem Caritas
* pomoc w przygotowaniu i wydawaniu posiłków dla pieszych pielgrzymów na Jasną Górę
* zaangażowanie w bieżące dzieła organizowane w parafii w ciągu całego roku (w miarę potrzeb i możliwości)
Zadania dla grupy „Jan Chrzciciel” na rok 2015/2016
rozeznane przed Najświętszym Sakramentem podczas spotkania grupy we wrześniu 2015.
PAN JEST DROGĄ, PRAWDĄ I ŻYCIEM
- Jesteśmy posłani do dawania świadectwa i wzajemnej miłości.
- Wezwanie do nawrócenia i przemiany serca.
- Postawić Pana Jezusa na pierwszym miejscu, On jest Światłem i źródłem Miłości.
- Być posłusznym i dochować Bogu wierności.
- Eucharystia – źródłem uzdrowienia.
- Często adorować Jezusa – wpatrywać się w Jego Oblicze.
- Jesteśmy posłani, by ewangelizować świat.
- Pan jest blisko, pójdzie na czele w słupie obłoku, będzie widoczny.
- Ostrzeżenie przed chciwością i zniewoleniem materializmem, należy odrzucić wszystko, co sprzeciwia się Bogu.
- Oddanie czci Bogu i wzajemna troska o innych ludzi.
- Pogłębiać formację, rekolekcje o naśladowaniu Patrona naszej wspólnoty, św. Jana Chrzciciela. Radykalizm chrześcijański.
- Poczuć się obdarowanym przez Ducha Świętego i prosić o kolejne dary.
- Widzieć Jezusa w drugim człowieku (chorym, opuszczonym, zagubionym).
- Zachęta Maryi, aby słuchać wszystkiego, co powie Jezus.
- Być przygotowanym na doświadczenia i modlić się w utrapieniu.
- Zabiegać o jedność we wspólnocie opartej na miłości bliźniego.
- Słuchać Jezusa i pójść, gdziekolwiek nas pośle.
- Modlić się i służyć z radością.
- Nie lękaj się – Bóg jest z Tobą!
Oczami Lidera grupy
Grupa Odnowy w Duchu Świętym przy Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP powstała niespełna 20 lat temu. Patronuje nam św. Jan Chrzciciel. Jest to grupa modlitewna z rozeznanym charyzmatem modlitwy wstawienniczej. To rozeznanie Pan potwierdzał znakami. Kilka osób przygotowało się do tej posługi, uczestnicząc
w seminarium modlitwy wstawienniczej w Centrum Formacji Odnowy w Magdalence.
Darem Nieba i naszym duchowym opiekunem jest o. Andrzej Sąsiadek. Spotykamy się w każdy wtorek o godzinie 19.00 w Domu Parafialnym, w sali na górze. Obecnie w spotkaniach uczestniczy średnio 40 osób. Są to osoby w wieku średnim oraz młodzi – kobiety i mężczyźni, w tym kilka osób ze środowiska nauczycielskiego. Centralnym punktem naszych spotkań jest modlitwa uwielbienia Boga, czytanie Słowa Bożego, katecheza, grupy dzielenia. W ostatnie wtorki miesiąca gromadzimy się na Eucharystii, na którą przybywają również członkowie naszych rodzin i osoby spoza grupy. Często adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Każde spotkanie jest wcześniej rozeznawane.
Jesteśmy grupą otwartą, angażujemy się także w życie parafii. Organizujemy czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Co roku przygotowujemy ołtarz na Boże Ciało, prowadzimy adorację przy Grobie Pańskim. Od października 2009 r. w naszej Bazylice odprawiana jest Msza Święta i modlitwy o uzdrowienie. Uczestniczymy w tych nabożeństwach posługując charyzmatami, jakimi Bóg nas obdarzył. W każdy czwartek diakonia modlitwy wstawienniczej podejmuje modlitwę. Modlimy się nad osobami, które o taką modlitwę proszą. Polecamy Bogu także sprawy Kościoła, Ojczyzny, świata. Od kilku lat na stałe do intencji weszła nasza Gmina. Prosimy Boga za tych, którzy piastują władzę, za szkoły, a także za wszystkich mieszkańców. Dostrzegamy, jak ta posługa otwiera nas na Boga i drugiego człowieka, często chorego, umęczonego życiem, nieradzącego sobie z problemami dnia codziennego. Więcej otrzymujemy, niż możemy z siebie dać.
Modlitewną troską otaczamy kapłanów. Dla siedmiu kapłanów utworzyliśmy Margaretkę. W codziennej modlitwie wypraszamy dary Ducha Świętego dla nich. Wdzięczni Bogu za miejsce, w którym nas postawił, modlimy się za Niepokalanów. W 2010 r. szesnaście osób ze wspólnoty podjęło 9-miesięczną modlitwę nowennową w tej intencji. Od 2004 r. kilku animatorów podejmuje przygotowanie młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Świadomi jesteśmy wielkiej odpowiedzialności, a jednocześnie przyjmujemy to jako Boże wezwanie do tego rodzaju służby.
Od 2004 r. do chwili obecnej przeprowadziliśmy czterokrotnie REO (Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy) dla parafii. Za każdym razem uczestniczyło w nich po kilkadziesiąt osób, które na zakończenie rekolekcji oddawały swoje życie Jezusowi i przyjęły na nowo dary Ducha Świętego. Część z grona uczestników REO dołączała potem do naszej grupy modlitewnej.
Staramy się być otwarci na potrzeby grup Odnowy z sąsiadujących parafii w Błoniu i Żyrardowie, służąc im modlitwą. Obiektem naszego zainteresowania jest Centrum Formacji „Wieczernik” w Magdalence. Wspieramy je modlitwą, pracą oraz, w miarę możliwości, finansowo. Dwóch mężczyzn z naszej grupy sporo czasu poświęciło uczestnicząc w pracach związanych z rozbudową domu rekolekcyjnego w Magdalence.
Jesteśmy świadomi, że to, co robimy, jest „kroplą w morzu” w porównaniu z tym, czym moglibyśmy służyć. Problemem grupy jest dosyć spora rotacja osób,
a także brak systematycznego uczęszczania w spotkaniach. Dotyczy to głównie osób, które po REO nie podejmują dalszej osobistej formacji. Wspomniane wyżej rekolekcje REO przeżyło wiele małżeństw z naszej parafii. Zazwyczaj w spotkaniach modlitewnych uczestniczy tylko jedno z małżonków. Nad tym też bolejemy. Często przyczyną jest brak czasu, absorbująca praca zarobkowa, studia bądź inne zainteresowania. Szukamy sposobu na zmianę tego stanu.
Wdzięczni jesteśmy Bogu za dar Odnowy, za to, że nas prowadzi i kształtuje. Dziękujemy, że nasza grupa ma zawsze kapłana oraz za obecnego opiekuna duchowego, który prawdziwie troszczy się o nasze dusze. Rozeznajemy, że Pan Bóg przynagla nas do odważnego wyjścia poza mury Kościoła i salki, w której się gromadzimy. Mamy być świadkami Bożej Miłości i głosicielami Chrystusowej Ewangelii. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, oddani pod opiekę naszej Pani i Królowej Maryi chcemy wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
„Oto ja. Poślij mnie!”
Hanna Kłys, lider